Elérkeztünk a 27. kereskedelmi teher- és utánpótlás-szállító küldetéshez, ami ellátmányt, valamint különféle kísérletekhez szükséges alapanyagokat és felszereléseket szállít a Nemzetközi Űrállomásra. Jelen cikkünkben elsősorban a kísérletekre fókuszálunk, minden más fontos adatról küldetésprofilunkban olvashattok.
Szívvel kapcsolatos vizsgálatok
Elsőként említsük meg a Tissue Chips in Space névre hallgató projektet, mely a National Institutes of Health és az ISS National Lab együttműködésével jött létre. A program az utolsó két tanulmányát küldi az ISS-re, melyek a szívvel kapcsolatos vizsgálatokhoz szövetchipeket, azaz az emberi szervek funkcióit utánzó kis eszközöket használnak.
A Cardinal Heart 2.0, ami a Cardinal Heart vizsgálatra épül. Utóbbi tanulmány Dilip Thomas kutató szerint megerősítette azt a hipotézist, miszerint a súlytalanság hátrányosan befolyásolhatja a mesterséges szívizomszöveteket. „A második vizsgálat célja annak tesztelése, hogy a klinikailag elfogadott gyógyszerek enyhítik-e az első kísérlet során tapasztalt rendellenességeket.”
Az első Engineered Heart Tissues vizsgálat olyan változásokat keresett sejt- és szöveti szinten, melyek előre jelezhetik a szívbetegség kialakulását. A tanulmány második szakasza (Engineered Heart Tissues-2) arra keresi a választ, hogy az újfajta terápiák meggátolják-e ezen negatív hatásokat. A kutatás tehát segíthet a szív- és érrendszeri kockázatok előrejelzésében és megelőzésében. Továbbá mivel a szív- és érrendszer súlytalanságra adott válaszai hasonlítanak a földi életkorral összefüggő betegségekhez, ezek a vizsgálatok segíthetnek a földi szívbetegség kockázatának kitett betegeknek is.


Diákinnováció a stabil képekért
A High School Students United with NASA to Create Hardware program, vagy röviden HUNCH lehetővé teszi a diákok számára, hogy termékeket gyártsanak az ügynökség számára, miközben mérnöki, matematikai és egyéb ismereteket alkalmaznak. A projekt során olyan platformot (HUNCH Ball Clamp Monopod) tesztelnek, amely stabilan tartja a kamerákat, miközben különféle célpontokat követnek a Föld felszínén, vagy képeket és videókat készítenek az űrállomáson belül.
Az eszköz segítségével az ISS kapaszkodóihoz lehet rögzíteni a kamerákat, ami megkönnyítheti és felgyorsíthatja a fényképezési műveleteket a személyzet számára.

A biofilmek elűzése
Az ESA (Európai Űrügynökség) folyamatban lévő tanulmánya, az ún. Biofilms a mikroorganizmusok biofilmnek nevezett csoportosulásainak kialakulását vizsgálja, és különböző fémfelületek antimikrobiális tulajdonságait teszteli az űrrepülés során. A kísérlet három szakaszból áll, amelyek során három különböző baktériumfajt tesztelnek három különböző típusú fémfelületen, antimikrobiális tulajdonságokkal és anélkül.
Ez a vizsgálat elősegítheti annak megértését, hogyan alakulnak ki biofilmek különböző gravitációs körülmények között, és támogathatja olyan anyagok kifejlesztését is, amelyek minimalizálják a mikrobiális szennyeződést az űrhajók belsejében. Az antimikrobiális felületek ezenfelül a Földön is alkalmazhatók olyan helyeken, mint például a kórházak, vagy a közintézmények.

Élet az űrben
A JAXA (Japán Űrügynökség) Tanpopo-5 nevű tanulmánya a sugárzásnak ellenálló mikrobák, mohaspórák és biokémiai vegyületek, köztük aminosavak űrbeli expozíciójára adott reakcióit vizsgálja. A program négy korábbi kísérletet követ, melyekben arra keresték a választ, hogy az organizmusok hogyan reagálnak az űrbéli sugárzásra.
Ezek a kutatások olyan stratégiákhoz szolgáltathatnak információkat, amikkel más bolygókat meg lehetne védeni az ember által okozta szennyeződésektől, és amelyekkel a más planétákról származó minták biztonságosan visszajuttathatók a Földre. A kísérlet továbbá betekintést nyújthat abba, hogy a földi élet fennmaradhat-e az űrben, és segíthet a tudósoknak megérteni azokat a kulcsfontosságú összetevőket, melyek elindították az életet bolygónkon.
