A Rocket Lab már a rakéta elkapást gyakorolja

Kapcsolódó

A B1060 jelű Falcon-9 is teljesítette 17. repülését

A B1058 után a B1060 jelzéssel ellátott Falcon-9-es is...

A nap képe #1237 – Gateway to Mars

"Gateway to Mars" - azaz S25 és B9 az...

Újabb teszteket hajtott végre a Sierra Space a felfújható moduljával

A Sierra Space szeptember 20-án jelentette be, hogy újabb,...

Frank Rubio a NASA új rekordere

Szeptember 11-e óta új rekorder űrhajósa van Frank Rubio...

Újabb műszaki hiba miatt csúszik az Ariane-6 következő tesztje

A szeptember eleji sikeres hajtóműtesztek után úgy tűnhetett, végre...

Ahogy mi is írtuk már többször, a Rocket Lab hamarosan belekezd az első fokozatainak újrafelhasználásába. Ezt a SpaceX-szel ellentétben nem hajtóműves lassítással és leszállással tervezik végrehajtani, hanem a visszahulló első fokozatot egy helikopterrel kapják majd el.
A korábbi két Electron küldetésen már rögzítettek adatokat a visszatérő rakétára ható aerodinamikai hatásokról, illetve a visszatérő röppályát is sikeresen tudták kontrollálni.
A következő lépcsőfok logikusan az első fokozat elkapásának a szimulációja és gyakorlása, melyet az alábbi videók tanulsága szerint már meg is kezdett a cég.
A visszatérő fokozatot ejtőernyővel lassítják le, amit egy helikopter gyűjt be, és szállítja majd egy a közelben tartózkódó hajó fedélzetére.

A Rocket Lab azért választotta ezt a módozatot, mert így nincs szükség plusz üzemanyagra a landoláshoz (a meglehetősen “kicsi” Electron sokat vesztene a hasznos teher kapacitásából), illetve a Rutherford hajtóművek tolóereje nem olyan jól skálázhatók, mint a SpaceX-féle Merlineknek – egy leszálláshoz a hajtómű összteljesítményének csupán a töredéke szükséges, ha teljes tolóerővel gyújtanák be őket landolásnál, a rakéta újból felemelkedne az üres, és ezáltal nagyon könnyű rakétatest miatt.

Peter Beck, a Rocket Lab CEO-ja egy Electron rakétával. Jól látható a 9 db Rutherford hajtómű
Forrás: Rocket Lab

Szuper, hogy a Rocket Lab már ennyire előre jár a fejlesztésben, ha minden jól megy idén már sor kerülhet az első éles próbálkozásra is (ha a járvány persze úgy engedi..). Mi kíváncsian várjuk az új fejleményeket, izgalmas cég nagyon a Rocket Lab.

Dark mode powered by Night Eye