Az Astra Space idei első indítására készül, immáron a Cape Canaveral-ben található SLC-46 indítóállásról. A Rocket 3.3 típusú, LV0008 jelű rakéta 4 db CubeSatot fog pályára állítani.
Indítási ablak: 2022. február 10. – magyar idő szerint: 19:00-22:00
Indítás helye: Cape Canaveral Űrhaderőbázis – SLC-46 indítóállás, Florida, USA
Megbízó: NASA
Hordozórakéta: Astra – Rocket 3.3
Rakomány: 4 db CubeSat: BAMA-1, INCA, QubeSat, R5-S1
Rakomány össztömege: ismeretlen, legfeljebb 50 kg
Pálya: 500 km-es alacsony Föld körüli pálya (LEO) – 41° inklinációval
Fokozat(ok) visszatérése: az első fokozat a Atlanti-óceánba fog visszazuhanni
Indítás kimenetele: sikertelen
A küldetés számokban
Ez lesz:
- az Astra 1. indítása 2022-ben
- az Astra első indítása az SLC-46 indítóállásról
- az Astra 3. kereskedelmi indítása
- a Rocket 3 típusú rakéta 5. indítása
- a 12. indítási kísérlet 2022-ben, az összes startot világszerte figyelembe véve
Az ELaNa egy NASA által indított kezdeményezés, aminek célja, hogy vonzóvá tegye a diákok számára a természettudományos, technológiai, mérnöki és matematikai tudományok területét. Emellett lehetőséget kínál a CubeSatok tervezésére, összeszerelésére, valamint, hogy részt vegyenek azok felbocsátásában, üzemeltetésében egyaránt. Az ELaNa 41 küldetés ennek köszönhetően három darab olyan CubeSatot tartalmaz, amik különböző egyetemektől érkeztek. A rakomány negyedik, egyben utolsó tagját pedig a NASA Johnson Űrközpontja szolgáltatta. A továbbiakban rövid bemutatást olvashattok ezekről a műholdakról.
BAMA-1
A BAMA-1-et az Alabamai Egyetemen működő UASpace tervezte és építette. Besorolását tekintve ez egy demonstrációs 3U CubeSat, és mindösszesen 2,5 kg. Érdekessége, hogy rendelkezik egy nagyjából 1 m2-es, mylar fóliából készült vitorlával, amit röviddel azután fog kinyitni, hogy elhagyta a második fokozaton található adaptert. A fő céljuk ezzel, hogy bemutassák mennyivel gyorsabban képes visszatérni a Föld légkörébe a műhold egy ilyen vitorlával, mint anélkül. A csapat arra számít, hogy ez az idő kb. 2-3 hónapra fog redukálódni, szemben a normál esetben szükséges akár 5 évvel. Ezenfelül pontosan meg kell határozniuk, mikor adódik a legjobb pillanat a művelet elindítására. Erre azért van szükség, hogy visszatérés során ne keresztezzenek, ezáltal ne veszélyeztessenek más műholdakat.
A BAMA-1 3U CubeSat. Forrás: Abby Feeder, University of Alabama
INCA
Szintén egy 3U CubeSatról beszélünk, ami az ionoszféra neutron tartalmának elemzésére szolgál. A küldetés legfőbb célja az adatgyűjtés, az űridőjárási modellek és előrejelzések javítása érdekében. Érdekesség, hogy az INCA lesz az első olyan műhold alacsony Föld körüli pályán, amely neutrondetektorral rendelkezik.
Ian McNeil teszteli az INCA napelemes rendszerét. Forrás: Mark Roberts, New Mexico State University
QubeSat
Az előzőekkel ellentétben, ez egy 2U CubeSat, viszont a BAMA-1-hez hasonlóan egy demonstrációs műhold. Célja, hogy tesztelje, minősítse, valamint megvizsgálja milyen hatással van az alacsony Föld körüli pálya az egyes műszerekre.
2U QubeSat. Forrás: University of California, Berkeley
R5-S1
Az R5-S1 3U CubeSatot a NASA Johnson Űrközpontja fejlesztette ki. Legfőbb céljuk, hogy prezentálják, miként lehet gyorsan és költséghatékonyan megépíteni egy ilyen műholdat. Ezenfelül megpróbálják bemutatni az űrben végzett vizsgálatok kulcsfontosságú technológiáit, amelyek hozzájárulhatnak a személyzettel végzett űrkutatás biztonságosabbá és hatékonyabbá tételéhez.
Az R5-S1 CubeSat. Forrás: Sam Pedrotty, NASA’s Johnson Space Center
A műholdak áttekintése után essen szó a hordozórakétáról is, ami a Rocket 3 sorozat nyolcadik rakétája, és az LV0008 nevet viseli. 13,1 m-es magassággal és 1,32 m-es átmérővel rendelkezik, valamint 500 km-es napszinkron pályára (SSO) is eljuttatható, ahová 50 kg hasznos terhet is képes magával vinni. A kétfokozatú rakéta üzemanyaga RP-1 (finomított kerozin) és LOX (folyékony oxigén) keveréke. Az első fokozat 5 db elektromos szivattyúval táplált Delphin hajtóművet kapott, míg a második fokozatot 1 db Aether hajtja.
Statikus hajtóműteszt az SLC-46 indítóálláson. Forrás: Astra Space/John Kraus