Hamarosan elindulhat a második személyzet a Kínai Űrállomásra, magyar idő szerint péntek este startol el a Sencsou-13 misszió három tajkonautával. Ez lesz az első 6 hónapos hosszútávú kínai emberes űrmisszió.
Indítás ideje, helye: 2021. október 15. magyar idő szerint este 18:23 – , Csiücsüan Űrközpont – 4-es számú startállás, Kanszu-tartomány, Kína
Megrendelő: Kínai Emberes Űrrepülésért Felelős Iroda (CMSO, China Manned Space Office)
Rakomány: Sencsou-13 űrhajó és annak háromfős személyzete
Rakomány össztömege: 7840 kg
Hordozórakéta: CASC Hosszú Menetelés-2F
Pálya: alacsony Föld körüli pálya (LEO), 41,2° inklinációval
Élő közvetítés: magyar nyelvű élő közvetítés a Spacejunkie YouTube-csatornán
Indítás kimenetele: sikeres misszió
Infografika készítője: Séra Gábor
A személyzet. Balról: Je Kuangfu, Csaj-cse Kang és Vang Japing.
A személyzet
A háromtagú személyzet parancsnoka Csaj-cse Kang (55) lesz, mellette pedig Vang Japing (41) és Je Kuangfu (45) fognak utazni. Várhatóan hat hónapot fognak az űrállomáson eltölteni, ahol a tudományos programjuk mellett több karbantartási munkát is el fognak végezni, valamint mindhárom tajkonauta részesült űrsétára felkészítő kiképzésben, de a tervek szerint csak ketten fognak űrsétát abszolválni. Ez lesz a második emberes misszió a Kínai Űrállomásra, Vang Japing lesz a laboratórium első női látogatója.
Csaj-cse Kang
Vang Japing
Je Kuangfu
A Sencsou űrhajó, és a küldetés menete
Az első emberes kínai űrhajó az orosz Szojuz űrhajóra hasonlít, annál azonban egy kicsit nagyobb. Orosz társához hasonlóan 3 űrhajóst képes szállítani, és ugyanúgy 3 modulból áll: egy orbitális modul, egy szervizmodul és egy visszatérőkabin. Energiaellátásért két napelemtábla felel, illetve a Szojuzzal ellentétben a visszatérő modul képes vízre is leszállni, ugyanis felfújható légzsákkal is rendelkezik. Különbség még, hogy a Sencsou orbitális modulja saját meghajtással és napelemekkel is rendelkezik, így a küldetés végén folytathatja a repülést önállóan is – erre egészen a Sencsou-6 küldetésig volt képes, most nem látták el ilyen extrákkal az orbitális egységet. Az űrhajó három tajkonauta szállítására képes (bár az eredeti tervek szerint még 4 űrhajóssal számoltak), tömege 7840 kg, hossza 9,25 méter, szélessége 2,8 méter. A Szojuzzal ellentétben a Sencsou napelemei forgathatóak, így hatékonyabb energiafelvételre képes. Maximálisan 180 napot képes az űrben tölteni – a Szojuzhoz hasonlóan a Sencsou visszatérőkabin gázdinamikai fúvókáiban is hidrogén-peroxidot alkalmaznak, ami egy bizonyos idő után lebomlik vízre és oxigénre – ezért is van limitálva 180 napra az űrben tölthető idő.
A Sencsou-13 startra kész.
Indításkor a Hosszú Menetelés-2F rakéta egy alacsonyabb pályára állítja a Sencsou űrhajót, ami később saját hajtóműve segítségével jut el a Tienho modulhoz. Várhatóan 8 órával később (5 keringés) fog dokkolni a Sencsou-13 a Tienho modul Föld felé néző csatlkozási pontjára. A személyzet első dolgai közé fog tartozni a Tiencsou-3 teherűrhajó rakományának kipakolása és elrendezése, valamint a Tienho modul rendszereinek ellenőrzése. Ezután megkezdhetik a kutatási programot, amit az ENSZ Világűrirodájával együtt alkottak meg, és több országból is vittek fel kísérleteket a CSS-re.
A kínai űrállomás jelenlegi konfigurációja: bal oldalon a Tiencsou-2-t, középen a Tienho központi modult, jobb oldalon pedig a Tiencsou-3 teherhajót láthatjuk (renderkép).