Crew Dragon DM-2 kerestetik!

Kapcsolódó

Starlink-misszióval zárta a hónapot a SpaceX

Túl van a 240. misszióján a SpaceX, melynek alkalmával...

A nap képe #1121 – LEGO figurák a magasban

1000 db LEGO-asztronauta utazott ballonok segítségével 34 kilométeres magasságba...

A Webb szemügyre veszi a Szaturnusz holdjáról előtörő vízgőzt

A James Webb űrtávcső kutatói egy több mint 9600...

Oleg Kononyenko és Nyikolaj Csub egy évig az ISS-en fog tartózkodni

A jövő évben kisebb látogatásra indul az ISS-re egy...

Rövid hír: Búcsút intett az Ax-2 személyzete az ISS-nek

Frissítés 05.31.: 10 napos missziójuk után az Ax-2 személyzete épségben...

A tudományos világ igazi szépsége az, hogy nem dogmákra és vakhitre épülő tanítások összessége. A tudományos és technikai élet csodái a mindennapokban is megtapasztalhatóak. Biztosra veszem, hogy mindenki próbálkozott iskolás korában a statikus elektromosság legegyszerűbb kísérletével, azzal a bizonyos vonalzóval és pár miszlikbe aprított papírdarabbal. Azt is sejtem, hogy minden érdeklődő diák ugyanúgy a rácsodálkozás örömével, akár többször is megismételte a kísérletet.

Crew Dragon DM-1 “csomagtartó” átvonulása
Forrás: Landy-Gyebnár Mónika

Ma este a SpaceX űrhajója kis hazánk felett fog elhúzni, ha minden a tervek szerint megy, 22:50-kor. A majdani észlelés igazságához tartozik, hogy még nem rendelkezünk pontos pályaadatokkal a Crew Dragon DM-2 esetében, mint mondjuk egy Iridium Next műholdcsaládba tartozó ismert pályán haladó űreszköznél. Ezért egy kicsit barkács módon kell megállapítanunk az űrhajó várható röppályáját, mely elvileg, és nagyon reméljük, hogy gyakorlatilag is egyezik a 22:30-kor átvonuló ISS (Nemzetközi Űrállomás) pályájával. Valamivel alacsonyabban, de ezt a pályát fogja bejárni az űrhajó is felettünk, mivel az űrállomásra igyekezik. Reméljük az időjárás is kegyes lesz hozzánk. Hiszen az amatőr-csillagászat egyik sarokköve, hogy eseménytelen égbolt esetén derült idő van. Ellenben, ha valami csillagászati esemény/jelenség történik, biztosan beborul. De én azért bizakodom, hogy látni is fogunk valamit este.

A képen a szerdai (05.26) égbolt. Legfényesebb objektumként a Hold, pirossal jelölve az Ikrek csillagkép Pollux nevű csillaga
Forrás: Stellarium free software

Ha minden jól megy, az űrhajó 22:50-kor fog elhaladni a Gemini csillagképben. Kicsit szakmaiatlanul mondva a képzeletbeli ikerpár fejét szimbolizáló két csillag között. És szabad szemmel is megfigyelhető lesz! Ha minden igaz, látszatra a Sárkány pályája közelebb fog állni a 1,16 magnitúdó fényességű 33,5 fényév távolságra lévő Pollux csillaghoz. A képzeletbeli ikerpár bal oldali alakjának „feje” ez a bizonyos csillag. A tájékozódással nem lesz gondunk az éjszakai égbolton. Minden kedves érdeklődő keresse a Holdat. Szigorúan nyugati irányban! Attól északnyugatra találjuk majd az Ikrek csillagképet. Ha az égiek kegyesek hozzánk, egy kis fényesen mozgó pontot fogunk látni, amely átsuhan a már említett pályán. Avatatlan szemek hullócsillagként azonosíthatják majd a SpaceX űrhajóját. De a mi kedves olvasóink, ha majd az égre tekintenek a megadott időpontban tudhatják, hogy két bátor űrhajós van úton a Nemzetközi Űrállomásra.

A Crew Dragon DM-2 lehetséges pályája
Forrás: Stellarium free software

Dark mode powered by Night Eye