Izgalmas éjszakán vagyunk túl, két sikeres indítás is történt a SpaceX és a Rocket Lab jóvoltából.
SpaceX | SAOCOM-1B
Kezdjük a SpaceX-szel: bár a vasárnap délutánra tervezett Starlink-11 start elmaradt a kedvezőtlen időjárás miatt (legkorábban kedden indulhat majd), az LC-40-es indítóállásról éjszaka 01:18-kor sikeresen elindult a SAOCOM-1B küldetés.

Forrás: SpaceX
A misszió érdekessége, hogy 1969 óta ez volt az első poláris pályára indított űreszköz Floridából, így a rakéta start után dél felé repült és Kuba felett is elhaladt.
A déli irány miatt a Falcon-9 majdnem végigrepült a többi floridai indítóállás felett, ezért kérdéses volt, hogy a szombati NROL-44 megszakítás miatt (a titkos és drága katonai műhold biztonsága miatt) engedélyezik-e a startot, de végül a SpaceX engedélyt kapott a repülésre.
A különleges küldetést a SpaceX kérésére helyezték át a nyugati parton lévő Vandenberg Légierőbázisról, ahonnan általában a poláris indítások történnek – a SpaceX egyetlen idei startja lett volna a Vandenbergről, így logisztikailag több értelme volt inkább Floridából indítani.
Forrás: SpaceX
A meglehetősen könnyű, mindössze 1600 kg tömegű műhold (mellyel utazott még két kisebb műhold is, a 30 kilogrammos GNOMES-1 és az ismeretlen súlyú és méretű Tyvak-0172 is) lehetővé tette az első fokozat szárazföldre való visszatérését is. A B1059.4 jelű hordozónak ez volt a negyedik útja és probléma nélkül, látványosan szállt le a LZ-1 (Landing Zone 1) leszállóhelyen.
A SpaceX ezzel sikeresen teljesítette a jubileumi 100. indítását (zsinórban pedig a 67. sikeres SpaceX misszió), és ez volt a Falcon-9 rakéta 59. sikeres visszatérése is.
Rocket Lab | I Can’t Believe It’s Not Optical
Az új-zélandi indítóállásról a Rocket Lab az “I Can’t Believe It’s Not Optical” nevű küldetésével tért vissza a júliusi sikertelen 13. misszió után. Az 05:05-kor indult Electron ezúttal probléma nélkül szállította Alacsony Napszinkron Pályára a Capella Space cég Sequoia nevű képalkotó műholdját.

Nagy örömünkre a Rocket Lab ezzel visszatért az operatív működésbe, és még jópár küldetés várható a cégtől idén, többek között Hold körüli pályára is szállítanak majd egy NASA műholdat (CAPSTONE), illetve ősszel kerülhet sor az első Electron visszatérésre, és helikopterrel való elkapásra. A Rocket Lab nemrégiben több izgalmas újdonságot is bejelentett, részletesen itt tudtok róla olvasni.