Az Artemis Egyezményhez való csatlakozásra 2023. június 21-én, a Washingtonban található ecuadori nagykövetségen került sor, ahol a NASA részéről Karen Feldstein, az ügynökség nemzetközi és ügynökségközi kapcsolatokért felelős helyettes adminisztrátora, Ecuador nevében pedig Gustavo Manrique Miranda, Ecuador külügyminisztere írt alá.


Az Artemis Egyezmény
Az egyezményben való részvétel nem jelent automatikus tagságot és részvételt az amerikai űrhivatal Artemis-programjában, csak a NASA által megalkotott keretrendszer elfogadását. Az egyezmény az 1967-ben megnyitott, azóta pedig több mint 100 ország által elfogadott Outer Space Treaty-n alapszik, mely a világűr békés célú felhasználását szabályozza:
- a világűr kutatása és használata az összes ország jólétét kell, hogy szolgálja
- az űr szabadon kutatható mindenki által, és nem vonható egyetlen állam szuverenitása alá sem
- a szerződés megtiltja nukleáris és bármilyen más tömegpusztító fegyverek elhelyezését a világűrben
- a szerződés úgy rendelkezik, hogy más égitesteket (beleértve a Holdat is) kizárólag békés célra lehet használni
Ezt az egyezményt bővítette ki a NASA az új Artemis Accords-szal, melyben az aláíró felek a következőket garantálják:
- Békés célú felfedezés: Az Artemis-program keretében végzett minden tevékenységnek békés célúnak kell lennie
- Átláthatóság: Az Artemis Accords aláírói a tevékenységüket átlátható módon fogják végezni
- Az Artemis programban részt vevő nemzetek olyan rendszerek kifejlesztésére törekszenek, amiket más országok is használni tudnak, mindezt a biztonság és a fenntarthatóság növelése érdekében
- Sürgősségi segítségnyújtás: Az Artemis Accords aláírói vállalják, hogy segítséget nyújtanak bármilyen bajba jutott személyzetnek
- Registration of Space Objects: minden űreszközt egy közös adatbázisban (Registration Convention) kell bejelenteni
- Tudományos adatok megosztása: Az Artemis Accords aláírói elkötelezik magukat a tudományos információk nyilvánossá tétele mellett
- Örökségek megőrzése: Az Artemis Accords aláírói elkötelezik magukat a világűr örökségeinek megőrzése mellett (lásd Apollo leszállóhelyek a Holdon)
- Űrerőforrások: Az erőforrások kinyerése és felhasználása kulcsfontosságú a biztonságos és fenntartható kutatáshoz (lásd bányászat a Holdon). Az Artemis Accords aláírói megerősítik, hogy ezeket a tevékenységeket az Outer Space Treaty-vel összhangban hajtják majd végre.
- Űrszemét: az Artemis Accords országok elkötelezik magukat a világűr “tisztán” tartása mellett (pl. kiürült rakétafokozatokat nem hagynak orbitális pályán).