Az égitestek tanulmányozása során az ember alkotta űreszközök időről időre készítenek felvételeket érdekes formájú alakzatokról, felszínformákról. Ezekhez az emberi fantázia több-kevesebb képzelőerő segítségével különböző megszokott képeket társít. Erősen hunyorogva szemlélve ezeket a felvételeket felfedezhettünk már például boldog arcot, vagy épp egy maci fejét is a Vörös Bolygón. A legnevezetesebb talán a Viking-1 űrszonda által készített kép, mely egy olyan képződményről készült, ami kísértetiesen hasonlít egy emberi arcra.
2023. június 22-én a Mars felszínén tevékenykedő Perseverance rover örökített meg egy olyan sziklát, ami szintén megmozgathatja fantáziánkat – attól függően ki mennyire éhes.

Ezt a fánk (de lehetne akár úszógumi is) alakú sziklát a marsjáró SuperCam műszerének részét képező Remote Microscopic Imager (RMI) segítségével készítette, mintegy 100 méter távolságból a Jezero-kráterben, a küldetés 832. marsi napján (sol).
A furcsa alakú sziklák nem ritkák sem a Földön, sem a Marson. Ezek az érdekes alakzatok a felszínt formáló erők gyakran évszázados, vagy évezredes munkájával jönnek létre.
Ez a fánk alakú szikla úgy alakulhatott ki, hogy egy (vagy több) kisebb és puhább kőzet a középpontja közelében erodált (elkopott, széttöredezett). Ez egy üreget hagyott maga után, amelyet később a szél megnövelt.

Annak ellenére, hogy a bolygó légköre ritka, mégis jelentősnek mondható a szél általi erózió. Több száz éven át tartó koptató munkája a felkavart apró szemű porral igazán különleges, furcsa formákat alakít ki, melyet sem a csapadék, sem a fagy okozta aprózódás nem koptatja tovább a Vörös Bolygón.
