Magyar idő szerint tegnap 23:58-kor elstartolt az arab világ első bolygóközi szondája, a HOPE Mars-szonda. Az Egyesült Arab Emírségek által épített és működtetett űreszközre 7 hónapos út vár a Vörös Bolygóig.
Az indításra Japánból került sor, a Tanegasima Űrközpontból, egy szintén japán H-IIA rakétával. Az 1350 kg súlyú szonda főképp a marsi légkört és időjárást fogja tanulmányozni, illetve a marsi felszínről készít majd nagyfelbontású képeket. A szonda tudományos műszereit az Egyesült Arab Emírségek űrhívatala (UAESA) építette és fejleszette, amerikai egyetemek részvételével.
A start rendben zajlott, azonban a rakétáról való leválás után úgy tűnt, hogy a szonda egyik napeleme nem nyílt ki megfelelően. Végül nem történt meghibásodás, és az arab irányítóközpont jelezte, hogy a napelemek megfelelően működnek, és az első jeleket is sikeresen vették a szondától.
A Mars és a Föld kedvező helyzete miatt idén még két Mars-misszió indítása várható: Kína (szintén első) Mars-szondája és rovere, a Tianwen-1 július 23-án startolhat egy Long March-5 rakétával, és ezt követi majd a NASA Perseverance marsjáró indítása július 30-án egy Atlas-V hordozóval.
A tervek szerint mindhárom Mars-szonda februárban fog megérkezni a Vörös Bolygóhoz.
