Összefoglaló az elmúlt hét eseményeiről szerte a világban:
- A héten már képek formájában beszámoltunk róla, hogy a SpaceX folyamatosan halad a Starship a leendő orbitális tesztrepüléséhez használandó verziójának építésével a texasi Boca Chicaban, és hétfőn két nagyobb részegységet illesztettek egymáshoz. A rakéta egyre inkább kezd alakot ölteni, és már most elég tekintélyes méretű. Eközben a floridai Cocoaban egy másik Starship prototípus építése is zajlik, mintegy “versenyeztetve” a két csapatot, hogy melyik tudja hatékonyabban elvégezni a munkákat.
A Starhopper továbbra is vár a Raptor hajtóműre, és a tesztrepülések egy mai hír alapján a június 3-i hétre tolódtak a korábbi május 28-i dátumhoz képest. Reméljük, megéri még tovább várni! - Szintén már beszámoltunk róla, de emlékeztető jelleggel megemlítjük az első 60 Starlink műhold fellövését. Egyéb részletek a korábbi cikkekben.
- Elon Musk több érdekes tweet bejegyzést vagy választ közölt: nyártól 3 naponta terveznek összeállítani egy teljes Raptor hajtóművet. Ehhez szükségük is lesz, hiszen a majdani Super Heavy hordozórakétához (ami a Starshipet juttatja majd az űrbe) 31 darabra lesz szükségük. Apropó Super Heavy…a másik fontos bejelentése Elonnak, hogy kb. nyár végén, 3 hónap múlva elkezdődik az első verzió építése!
- A NASA csütörtökön sajtótájékoztató tartott, melyen bejelentették a Hold körül építendő Gateway (ami tulajdonképpen egy kiinduló állomás a holdi, majd később a marsi missziókhoz) első, áram- és hajtóanyag előállító egységének fejlesztőjét. Ez a cég pedig nem más, mint a Maxar, ami többek között az ISS és a már nyugdíjazott űrsiklók robotkarjait is gyártotta.
- Helyi idő szerint szintén csütörtökön Kína is fellőtte Long March 4 nevű rakétáját, melyen egy Yaogan-33 nevű műholdat terveztek az űrbe juttatni. A fellövés először problémamentesen zajlott, azonban egy idő után nem érkezett se az űrügynökségtől, se az ilyenkor jó hírekkel szolgáló hírportáloktól visszajelzés. Még 12 óra elteltével sem lehetett semmilyen hírt olvasni a misszióról, végül azonban a kínaiak megerősítették, hogy a rakéta harmadik fokozata meghibásodott és felrobbant, a roncsdarabok pedig visszahullottak a légkörből.