A Chandrayaan-2 űrhajót július 22-én lőtte fel az ISRO (Indiai Űrügynökség) azzal a céllal, hogy a Vikram nevű leszállóegységgel és a Pragyan holdroverrel megkísérelje a Hold déli sarkkörénél a leszállást, majd a talajban található jégvizet tanulmányozza.
Ezzel India ötödik országként csatlakozhatna a sikeres Holdraszállást magukénak mondható államok csoportjához.
Hazai idő szerint tegnap este 10 óra körül kezdődött meg az űrhajó utolsó manővere a süllyedéshez és a landolási pályára álláshoz. Az utolsó pár száz méterig minden rendben ment, ekkor azonban a jármű továbbra is 60 m/mp-es ereszkedő sebességet jelzett vissza, és rövidesen meg is szakadt a kapcsolat a leszállóegységgel. Az ISRO egy ideig nem adott ki hivatalos közleményt a fejleményekről, majd végül a tervezett leszállási idő után 1 órával Narendra Modi miniszterelnök személyesen erősítette meg, hogy a leszállás sajnos sikertelen volt, a misszió véget ért.
Ebben az évben India volt a harmadik állam, mely megkísérelte a Holdraszállást (januárban Kína szállt le sikerrel a Chang’e 4 űrhajóval, majd áprilisban az izraeli Beresheet leszállóegység hajtott végre sikertelen leszállást). Órási eredmény, hogy ezek az országok is eljutottak olyan szintre, amivel egyáltalán kifejlesztenek és megépítenek egy Holdraszállásra képes járművet, és nem von le semmit az érdemükből, hogy a missziók végül nem zárultak minden alkalommal sikerrel, hiszen ez a fajta küldetés továbbra is rendkívül bonyolult és nehéz, főleg távirányítású leszállóegységgel.

Forrás: https://www.nbcnews.com/mach/science/india-s-chandrayaan-2-moon-mission-prepares-historic-lunar-landing-ncna1049716

Forrás: https://www.businesstoday.in/latest/trends/chandrayaan-2-landing-live-updates-date-time-full-details-moon-mission/story/377804.html