Talán kicsit megkésve, de India is elindulhat az újrahasznosítható rakéták fejlesztése felé.
Az Indiai Űrkutatási Szervezet (ISRO) vezetője, Kailasavadivoo Sivan újévi üzenetében vázolta fel a szervezet terveit az elkövetkező évtizedre, habár konkrétumok nem hangzottak el.
Sivan szerint a globális űrszektorba belépő költséghatékony magáncégek miatt a fejlesztésre és a privát cégek bevonására kell törekedni. Az üzenet szerint Indiának a globális irányoknak megfelelően egy új nehézhordozót, egy félig, vagy teljesen újrahasználható rakétát, kriogenikus fokozatokat és ezekhez kapcsoló újgenerációs rendszereket fejlesztenie.
Az ISRO központjait már megkérték a szakterületeikhez kapcsolódó évtizedes tervek elkészítésére.
A Vikram Sarabhai űrközpontnak (amely a jelenlegi hordozórakéták fejlesztéséért, gyártásáért és üzemeltetéséért felel) egy új nehézhordozót kell kifejleszteni, illetve ők tervezik majd meg India első újrahasznosítható rakétáját.
A Liquid Propulsion Systems Center (LPSC, “Folyékony Hajtóművek Központja”) nevű ISRO központnak kriogén rakétafokozatokat kell fejlesztenie, hogy geostacionárius transzfer pályára (GTO) akár 5.5 tonnát is fel tudjanak juttatni.
Az LPSC-nek egy másik feladata is lesz: folyékony metán és oxigén meghajtású hajtóművet kell tervezniük és megépíteniük.
Sivan szerint az új űrprogram tervezetén az utolsó simításokat végzik, így talán hamarosan részleteket is megtudhatunk. Sivan megbízatását amúgy egy évvel meghosszabbították, így hivatali ideje 2022. január 14-ig tart.
India űriparának a történelméről és a jövőbeli terveikről itt írtunk korábban.

Fotó: ISRO