Ismét csúszik a James Webb Űrteleszkóp indítása

Kapcsolódó

Felszerelték az egyik napelemszárnyat a Hera űrszondára

Még augusztus végén számoltunk be arról, hogy a Hera...

A nap képe #1242 – Artemis-2 személyzeti modul 

Az Artemis-2 misszió személyzeti modulja várakozik a szervizmodullal történő...

Autonóm navigáció egy marsi sziklamezőn

A Perseverance a NASA más marsjárói számára szükséges idő egyharmada alatt navigált át egy nagyjából fél kilométeres sziklamezőn.

A Szojuz MSz-23 személyzetének visszatérése képekben

Gyülekező esőfelhők között hasította át a légkört tegnap kora...

Újabb Ingenuity küldetés, újabb rekord

Szeptember 25-én, a 60. repülése alkalmával újabb csúcsot ért el az Ingenuity helikopter.

A NASA tegnap nyilvános telekonferenciát tartott a JWST (James Webb Space Telescope) jelenlegi helyzetének ismertetésére.

Gregory Robinson, a NASA Webb Program igazgatója rögtön a konferencia elején megerősítette, hogy az eddigi 2021. márciusára tervezett indítást helyett 2021. október 31-ére tűzik ki az új dátumot. A vezető szerint további csúszás már nem várható, bár az eddigi eseményeket figyelembe véve ez a kijelentés kissé túlzott optimizmusra vall…

A teleszkóp főtükre
Forrás: NASA

A csúszás okaként érthető módon a COVID-19 vírust is megjelölték, mely a szakemberek szerint mintegy három hónapos csúszást eredményezett. Ám felmerül a kérdés, hogy mi okozza a további négy hónapos késlekedést, hiszen összesen hét hónapos halasztásról beszélhetünk. A NASA szakemberei természetesen egyeztettek az ESA-val (Európai Űrügynökség) is, akik az indítást végzik majd egy Ariane-5 rakétával. Az ügynökség ismét megerősítette, hogy a rakéta rendelkezésre fog állni a szükséges időpontban.
Az igazgató azt is kihangsúlyozta, hogy a késlekedés nem növeli még tovább az amúgy is egekbe szökő költségeket, és a jelenlegi 8,8 milliárd dolláros kereten belül tudnak maradni. Itt jegyezném meg, hogy 1996-ban “mindössze” 1 milliárd dolláros (mai árfolyamon számolva!) költséggel számoltak a szakemberek. Tehát a kezdeti tervekhez képest több mint nyolcszorosára nőtt a teleszkóp fejlesztésére és építésére szánt összeg. Ennek fényében kissé irreális az a vélemény a NASA részéről, hogy a most bejelentett hét hónapos csúszás alatt nem fognak tovább nőni a költségek…

Fantáziakép a teleszkóp indításáról
Forrás: NASA
Dark mode powered by Night Eye