ISRO IN | RISAT-2BR2 (EOS1) küldetésprofil

Kapcsolódó

A nap képe #1063 – Electron visszaszerzés

Az Electron hordozórakéta visszaszerzése a Csendes-óceánból, miután sikeresen pályára...

Rendkívüli nemzetközi űrhírek

Még véletlenül sincs összefüggés a mai nap és az...

Jedi harc maradványaira bukkant a Perseverance

A NASA bejelentette, hogy a Perseverance a Mars felszínén több érdekes tárgyat is talált, amely úgy tűnik, régi idők Jedi harcainak maradványa!

A nap képe #1062 – Itt vagyunk mi

Ez az első Földet ábrázoló kép, amely a Naprendszer...

Az Astra még idén elindítaná Rocket 4 hordozóját

Továbbra is úgy tervezi az Astra, hogy még az...

India is visszatér! 2019. december 11-én volt az utolsó indiai indítás a járvány kezdete óta, de a majdnem egyéves kihagyást megtöri az ISRO (Indiai Űrkutatási Szervezet – Indian Space Research Organization) egy Polar Satellite Launch Vehicle (PSLV) indítással.
Mi is fogjuk közvetíteni élőben az Űrutazás-Űrhajók csatornán, tartsatok velünk!

← SpaceX 🇺🇸 – GPSIII SV04 | ULA 🇺🇸 – NROL-101 →

Indítás ideje, helye: 2020. november 7. magyar idő szerint 10:32 – , Sriharikota Űrközpont – Első számú indítóállás, India 🇮🇳
Megbízó: Indiai Űrkutatási Szervezet (ISRO)
Rakomány: RISAT-2BR2 apertúraszintézissel működő földmegfigyelő műhold, 9 darab kisműhold (4db Lemur, 4db KSM műhold, M6P2 litván 6U CubeSat)
Rakomány össztömege: ~630 kg
Hordozórakéta: Polar Satellite Launch Vehicle – DL (PSLV-DL)
Pálya: alacsony Föld körüli pálya (LEO) 550 x 550 km, 37.0° inklinációval
Élő közvetítés: az ISRO hivatalos élő adása YouTube-on, illetve nálunk, az Űrutazás-Űrhajók csatornán
Indítás kimenetele: sikeres indítás (beszámoló)

Forrás: @nkknspace

Polar Satellite Launch Vehicle
A Polar Satellite Launch Vehicle (PSLV) az Indiai Űrkutatási Szervezet általt tervezett közepes teherbírású indiai hordozórakéta. Az Indian Remote Sensing (IRS, indiai távérzékelési holdak) indítására fejlesztették ki napszinkron pályára, ugyanis a PSLV 1993-as debütálásig csak orosz rakéták voltak elérhetőek számukra a piacon. Kisméretű műholdakat akár geostacionárius pályára is képes állítani. Pár híresebb űreszköz amit PSLV-vel indítottak: India első Hold-szondája, a Csandrajáan-1, első indiai bolygóközi misszió, a Mars Orbiter Mission (Mangalajáan), illetve India első űrtávcsöve, az Astrosat. A PSLV azz évek alatt kereskedelmi indításból is egyre jobban vette ki a részét, manapság pedig a rideshare indítások piacának jó részét magáénak tudhatja. 2019 decemberéig összesen 33 ország 319 műholdját indítottak Polar Satellite Launch Vehicle rakétával.

Ezen a küldetésen a PSLV-Dl verziót használják, mely két darab , 12 tonnányi üzemanyaggal rendelkező szilárd hajtóanyagú segédrakétával rendelkezik. Az első fokozat a világ egyik legnagyobb rakétamotorjai közé tartozik a maga 4846 kN-os tolóerejével. A második fokozat Vikas hajtóműve T+115 másodperc környékén indul be, 133 másodpercen kersztül 803 kN tolóerőt szolgáltatva. Üzemanyaga hipergolikus dinitrogén-tetraoxid (N2O4) és asszimetrikus-dimetilhidrazin (UDMH). A harmadik fokozat 7 tonnányi szilárd hajtóanyagot használ fel, 240 kN tolóerőt nyújt 83 másodpercen keresztül. A végső, negyedik fokozat két darab hipergolikus hajtóművel rendelkezik, 425 másodpercen keresztül van működésben. A hasznos terhek precíz pályára állításáért felel. A DL verzió kapacitása kb. 1300 kg alacsony napszinkron pályára.

Mars Orbiter Mission indítás PSLV-XL rakétával
Forrás: ISRO

A rakomány: RISAT-2BR2 (EOS1)
A RISAT-2BR2 a RISAT konstelláció (Radar Imaging Satellite) harmadik tagja. A műholdak apertúraszintézises módszerrel végeznek minden időjárási viszonyban elvégezhető (all-weather) méréseket a következő területeken: mezőgazdaság, erdészet, talajnedvesség mérése, geológia, tengeri jég mennyisége, partmenti területek megfigyelése, áradásveszély folyamatos figyelése… Katonai és nemzetbiztonsági célokra is felhasználhatóak a műholdfelvételek. Maga az eszköz 630 kilogrammos tömeggel rendelkezik, egy 3,6 méter átmérőjű radarantennával van felszerelve, illetve az X-sávú apertúraszintézises rádiólokátoros berendezéssel (Synthetic Aperture Radar). A RISAT-2-eshez hépest nagyobb platformmal rendelkezik ez a verzió, illetve egy újfajta, hatszögalakú kialakítással rendelkezik. A radarberendezéstó az izraeli TECSAR 1 rendszer egyik verziója. 5 éves működésre tervezték.

RISAT-2BR1 a szerelőcsarnokban
Forrás: ISRO
3D renderkép a műholdról, jól látható a 3,6 méter átmérőjű radarantenna
Forrás: Gunter’s Space Page
Dark mode powered by Night Eye