A tegnapi SpaceX-es hírösszefoglaló után lássuk mi minden történt júliusban a NASA háza táján.
- Július 3-án sikeresen tesztelték az új, mélyűri missziókra tervezett Orion kapszula vészhelyzeti mentőrendszerét. Az indítás után kb. 55 másodperccel, amikor a rakétát a legnagyobb erőhatások érték (maximum aerodynemic pressure), a vészhelyzeti hajtóművek sikeresen leválasztották a kapszulát, mely aztán az óceánba csapódott.
- Július 8. – A SpaceX-et bízzák meg a legkorábban 2021 áprilisban induló, 50.3 millió dolláros IXPE misszió végrehajtásával. A röntgen sugarakat kibocsátó eszközzel az univerzum eddig nem ismert részleteit ismerhetik meg a tudósok. Mivel a szonda mindössze 320 kg súlyú, így várhatóan a cég egyéb hasznos terhet is vihet magával – valószínűleg ez pár Starlink műholdat jelenthet.
- Július 20. – Az Apollo-11 Holdraszállásának 50. évfordulója. Természetesen ország (és világ)-szerte rengeteg helyen ünnepelték/emlékeztek meg a 20. század egyik legjelentősebb történéséről. Itt egy jó cikk, hogy milyen hatással volt a program a NASA későbbi tevékenységeire, illetve hogy a mai napig miért nem mentünk vissza a Holdra.
- Szintén július 20-án a Soyuz MS-13 küldetés keretében 3 fő utazott a Nemzetközi Úrállomásra: Andrew Morgan amerikai, Luca Parmitano olasz, és Alexander Skvortsov orosz űrhajósok. Morgan a szokásos 6 hónapos tartózkodás helyett, majdnem 1 évig lesz fent.
- Július 30. – A NASA összesen 19 együttműködési megállapodást kötött különböző kereskedelmi magáncégekkel, melyek az Artemis programhoz szükséges technológiákat segítenek kifejleszteni. A SpaceX például légköri visszatérés, landolás, és üzemanyag szállítása kategóriában fogja segíteni az űrhivatalt, de a Blue Origin-nal is társulnak.
