De a jelenlegi politikai helyzetben sajnos biztosan nem fog.
Egy nemrég a netre kikerült kép szerint az új kínai űrhajó az ún. International Docking System Standard (IDSS) típusú dokkolóportot kapta meg, mellyel akár a Nemzetközi Űrállomásra is tudna dokkolni.

Az új űrhajó – mely egyelőre még nem kapott hivatalos nevet -, első tesztútjára idén kerülhet sor, és a nemrégiben újból “forgalomba állított” Long March-5 (Hosszú Menetelés-5) rakéta viheti majd a világűrbe, előszőr természetesen személyzet nélkül.
A 8.8 m hosszú és 21.6 t súlyú űrhajó 6 űrhajóst tud majd szállítani Alacson Föld Körüli Pályára, vagy akár a mélyűrbe is (az új kapszula ezért inkább hasonlít a NASA Orion kapszulájára, a Crew Dragon és Starliner űrhajókat csak Föld körüli utazásra tervezték).

Az új kínai űrhajó két részből áll: egy újrahasznosítható orbitális modulból (maga a kapszula), és egy szervízmodulból, mely visszatérés előtt leválik és elég a légkörben.
Az űrhajót az új kínai űrállomáshoz, illetve akár jövőbeli Hold-utakhoz tervezik majd használni.
A dokkolóport használata teljesen logikus Kína részéről, ugyanis egy nemzetközi szabványról van szó, amit bárki használhat, és a részletes leírások alapján meg is építhet (nem beszélve arról, hogy jelentős mennyiségű pénzt és fejlesztést spóroltak így meg).

Az egységes dokkolóport ötletét a Nemzetközi Űrállomást üzemeltető országok találták ki 2010-ben, és ebből született meg az IDA (Internation Docking Adapter), melyből az ISS-en már kettő található, és a Commercial Crew Program űrhajói (Crew Dragon, Starliner) fogják használni. Ilyen csatlakozási pont kerül a leendő Orion űrhajóra is (hogy kicsit bonyolítsuk, az amerikai űrhivatal “NASA Docking System-nek hívja), és bár az Orion fizikailag képes lenne az ISS-re dokkolni, erre nem fog sor kerülni (az Oriont kizárólag mélyűri missziókra fogják használni, már ha egyszer elkészül…).

Bár én egy szuper kezdeményezésnek tartanám, ha egy kínai űrhajót és vele űrhajósokat is meghívnának az ISS-re a jövőben, de sajnos erre minimális esély van. A jelenlegi USA-Kína politikai helyzet és keresekedelmi háború kizárja az együttműködés lehetőségét, addig főleg míg a Szenátusban republikánus többség, a Fehér Házban pedig Trump van. A jelenlegi kormányzat prioritásai egyértelműen az SLS és Artemis programok, beleértve a 2024-es Holdraszállás (arról most ne beszéljünk, hogy ezek a célok mennyire reálisak és észszerűek).
Bár Kína jelenleg is együttműködik az európai és az orosz űrhivatalokkal, a NASA-val nincsen hivatalos kapcsolata. Az amerikai Szenátusban ugyanis egy 2011-ben elfogadott republkánus törvény (Wolf Amendment) gyakorlatilag megtiltotta a NASA-nak, hogy bármilyen kapcsolata legyen a kínai űrhivatallal, mely a mai napig érvényben van.
Szóval sajnos tényleg minimális az esély bármilyen amerikai-kínai együttműködésre, de gondoljunk bele: milyen szép és emlékezetes űrtörténelmi pillanat lenne, ha a Nemzetközi Űrállomásra érkezne egy kínai űrhajó 2022-ben…