Múlt héten írtunk róla, hogy a legutóbbi sikertelen próbálkozás után a Perseverance ezúttal sikeresen vett mintát egy marsi kőzetből, első alkalommal. A rover feladata ezzel azonban nem zárult le a folyamatot illetően, ugyanis hátra volt még a mintavételi tubus lezárása és annak elraktározása is.
A legfrissebb hírek szerint ezek a műveletek is sikeresen megtörténtek, a marsjáró áthelyezte a mintavételi csövet a belső tárolóba, ahol megmérte és lefényképezte a begyűjtött mintát. Ezzel már hivatalosan is eredményesen zárult a szeptember 1-én kezdődött mintavételi folyamat.
Az első kőzetminta a mintavételi csőben. Forrás: NASA/JPL
A begyűjtött kőzetdarab tehát most már a légmentesen lezárt kapszulában van, szám szerint a 266-os számúban. Ilyen titán tárolócsőből a Perseverance 43-at vitt magával a Marsra, melyből az elsőt nem sikerült megtölteni kőzetmintával.
A most begyűjtött minta előtt még hosszú út áll, amíg a hátralévő mintavételi tubusok is megtöltésre kerülnek, és a Perseverance majd hátrahagyja azokat a Marson, hogy valamikor a jövőben a NASA és az ESA közös Mars Sample Return küldetés keretében visszahozza a Földre. A kőzet és a regolit minták begyűjtésével és azonosításával az ősi mikroszkopikus élet jeleinek keresése mellett a küldetés magába foglalja a Jezero régiójának tanulmányozását, hogy a kutatók megértsék a terület múltbéli geológiáját, éghajlatát és lakhatóságát.
A lezárt mintavételi kapszula. Forrás: NASA/JPL
A 266-os számú tubus még a laboratóriumokban. Forrás: NASA/JPL