A NASA tegnap számolt be a március 4-én végrehajtott első mozgási manőverekről. Percy mintegy 6,5 métert tett meg, és ezt fotókon is megörökítette. Az űrhivatal továbbra is csak ellenőrző teszteket hajt végre a marsjáróval, hogy megvizsgálják az irányítási és kommunikációs rendszerek helyes működését, illetve a mozgó kutatóeszközöknél mindig különösen fontos a kerekek tesztelése is, már a küldetés legelején. A becslések szerint később a rover 200 métert, vagy akár többet is képes lesz majd megtenni egy huzamban.
Anais Zarifian, a JPL (Jet Propilsion Laboratory – a Perseverance gyártója és üzemeltetője) mozgatási tesztekért felelős mérnöke arról számolt be, hogy két napja volt először lehetőségük kipróbálni, hogyan mozog a marsjáró. Szerencsére mind a hat kerék megfelelően működik, és a szakemberek immár megkezdhetik a tényleges kutatásokat. A 6,5 méteres távot kb. 33 perc alatt tette meg Percy, melynek során először 4 métert gurult előre, majd egy 150 fokos egy helyben történő balra fordulás után 2,5 métert „tolatott” az ideiglenes parkolóhelyéhez.
A mérnökök azonban nem csak a Perseverance mozgását vizsgálták az elmúlt napokban: február 26-án (vagyis a nyolcadik marsi napon) a kezdeti rendszer-ellenőrzések után felélesztették a különböző mérő-és megfigyelő berendezéseket, és többek között a két méter hosszú robotkart is első alkalommal mozgatták meg. Nem véletlenül emelte ki Robet Hogg, a program küldetési igazgatóhelyettese ezt a momentumot, hiszen ez a marsjáró elsődleges eszköze, mely a kutatásokat végzi majd. A robotkar hibátlanul teljesítette az ellenőrzéseket a kb. két órás próba során. Percy kamerái pedig mintegy 7000 fotót készítettek és küldtek vissza a Földre eddig, szintén leginkább tesztelés céljából.
A marsjáró küldetésének fő célja a Vörös Bolygó asztrobiológiai, geológiai és légköri vizsgálata. A tervezett két éves időtartam során első alkalommal fognak begyűjteni, elraktározni, majd a jövőben visszajuttatni egy marsi mintát a Földre, és a kutatók célja a későbbi emberes küldetésekhez vezető út kikövezése.
Az első megtett méterek után
Fotó: NASA