Nagy nap a Rocket Lab számára: úton a Hold körüli pályára indított CAPSTONE műhold

Kapcsolódó

CNSA | Sencsou-16 küldetésprofil

A Sencsou-program tizenegyedik személyzettel ellátott küldetésére kerülhet sor a...

GSLV Mk II | NVS-01 (IRNSS-1J) küldetésprofil

A legutóbbi, 2021 augusztusi sikertelen indítása után újra a...

A nap képe #1118 – Ali Al-Karni az ISS-en

Ali Al-Karni, az Ax-2 misszió 31 éves űrhajósa a...

Befejeződött a HAKUTO-R misszió kiértékelése

Az ispace május 26-án, azaz tegnap bejelentette, hogy megtörtént...

Elérte végső formáját a JUICE űrszonda

Hat hete, hogy elindult a JUICE űrszonda, mely idő...

Többszöri halasztás után ma délelőtt felbocsátotta a Rocket Lab új-zélandi-amerikai magáncég Electron rakétájával a CAPSTONE kísérleti műholdat (a küldetésprofilban a műholdról és a misszióról is részletesen beszámolunk)! A NASA megbízásából végrehajtott küldetés célja, hogy az Advanced Space nevű vállalat által gyártott 12U méretű és 25 kg tömegű műhold olyan Hold körüli elnyújtott keringési pályára álljon, amin majd később a Lunar Gateway űrállomás is haladni fog.

Az eredetileg márciusra tervezett indítást különböző okokból halasztották korábban, de a mai napra minden összeállt, hogy az Electron elindulhasson, a cég történetében először a Hold felé tartó pályára. A startra magyar idő szerint 11:55-kor került sor a Mahia-félszigeten fekvő indítókomplexum 1B indítóállásáról. Ezúttal egyszer használandó hordozórakétával kezdődött meg a misszió, a Rocket Lab nem kísérelte meg a visszatérés után a levegőben történő helikopteres elkapást.

A rakéta Photon nevű utolsó végfokozata egy ún. ballisztikus holdi transzferpályára állítja majd a kisméretű cubesatot a HyperCurie nevű hajtómű segítségével. Bár az Electron egy kisméretű hordozórakéta, az üzemanyag-hatékony átviteli pályának köszönhetően mégis képes a megfelelő Hold felé tartó pályát elérni. A cikk írásáig két pályamódosítást hajtott végre a végfokozat a műholddal, és a következő öt napban 24 óránként újabb pályaemelésre fog sor kerülni, hogy aztán a CAPSTONE elérje a transzlunáris pályára álláshoz szükséges 40320 km/órás szökési sebességet. A Holdig több hónapos út áll a műhold előtt, de a mai sikeres indításnak köszönhetően elsőként fog ennyire elnyújtott keringési pályára állni a Hold körül.

Az Electron indítása. Forrás: NASA

Fotó: Rocket Lab

Dark mode powered by Night Eye