A NASA CHAPEA nevű programja három, egyenként egy éves tesztküldetést foglal magába.
Június 25-én megkezdődött a CHAPEA (Crew Health and Performance Exploration Analog) programjának első üteme a Mars Dune Alpha Habitat nevű, 3D nyomtatással készült lakóegységben, ahol valós marsi körülményeket szimulálnak, és ahol többtagú személyzetek töltenek majd egy-egy évet. A 3D nyomtatás oka szintén nem véletlen: a holdi, majd a marsi bázisok egységei a gyártási költségek és folyamatok könnyítése érdekében hasonló eljárással fognak készülni.
A program fő célja a későbbi, tényleges marsi emberes jelenlétre való felkészülés és a jelentkezők életkörülményeiről, fizikai, egészségügyi és viselkedésbeli változásaikról való minél több adat begyűjtése. A Johnson Űrközpontban kialakított kb. 158 m²-es lakóegység egy teljesen elszigetelt építmény, ahol a személyzet még űrsétákat is végrehajt majd „hétköznapi” tevékenységeik mellett, hogy minél szélesebb körben szolgáltassanak adatokat a felméréshez. A lakóhelyben létrehoztak konyhát, egészségügyi, rekreációs, fitnesz és közösségi helyiségeket, illetve a személyzet elkülönített helyen tud majd növénytermesztéssel és egyéb technikai tevékenységekkel foglalatoskodni. Természetesen mind a négy fő számára külön magánrészleget is kialakítottak.
A személyzetnek különböző kommunikációs, növénytermesztési, élelmiszer-előállítási és fogyasztási, higiéniai, karbantartási, tudományos feladatokat kell majd ellátnia, amit a teljesen elzárt és limitált körülmények tesznek majd nehezebbé, illetve a még élethűbb körülmények létrehozásához még a Föld-Mars távolságból adódó rádiókommunikáció eltolódását is alkalmazzák. A most kezdődött Analog mission-1 nagyjából egy évig tart majd, ezt követi 2025-ben az Analog mission-2, majd 2026-ban az Analog mission-3.
A négytagú tesztszemélyzet tagjai:
- Kelly Hasten – parancsnok
- Nathan Jones – egészségügyi tiszt
- Ross Brockwell – repülőmérnök
- Anka Solario – tudományos tiszt

