Egyelőre továbbra is nyitott maradt a kérdés, hogy kinek sikerül rögtön az első indítással elérni Föld körüli pályára.
Félig volt csak sikeresnek tekinthető a Relativity Space ma hajnali tesztküldetése, ami a „Good Luck, Have Fun” , azaz „Sok sikert, jó szórakozást” nevet kapta. A kisteherbírású rakéta startjára már nagyon vártunk, hiszen korábban két alkalommal sem sikerült elindítani a hordozót. Legközelebb ehhez a második kísérletnél jártak, amikor gyakorlatilag egy statikus hajtóműtesztet végrehajtva beindult a kilenc darab Aeon-1 rakétamotor, ám a Terran-1 egy centit sem emelkedett feljebb, ugyanis a vészmegszakító rendszer hibás értékeket észlelve leállította a folyamatot.
Ma azonban minden összeállt, és a kis rakéta útnak indult a Cape Canaveral Űrhaderőbázis LC-16 állásáról. Remek látványt nyújtottak a metán meghajtású hajtóművek kékes csóvái, ahogy a jármű egyre feljebb és feljebb jutott a légkörben. Nagyjából 80 másodperccel az elemelkedést követően, az Atlanti-óceán felett közel 16 kilométeres magasságban a Terran-1 elérte a legnagyobb aerodinamikai terhelést jelentő réteget is (Max-Q), ezzel teljesítve a tesztmisszió egyik fő célkitűzését. A rakéta mindvégig stabilan haladt az emelkedési pályáján, és a megfelelő tolóerőnek köszönhetően egyre gyorsabban szelte át a légkört.
A következő fontos fázis a fokozatok szétválásánál következett, ami anno a SpaceX-nek is fejtörést okozott (a Falcon-1 harmadik indítása során az első fokozat a hajtómű fennmaradó minimális tolóereje miatt nekiütközött a már leváló második fokozatnak, így a rakéta letért a pályájáról és végül megsemmisült). Ezúttal mindez nem állt fent, és a Relativity Space elsőre sikerrel vette ezt az akadályt is, és következhetett (volna) a vákuum-optimalizált Aeon hajtómű főszereplésével az első keringési sebességre való gyorsítás, illetve a további pályaemelés. Ez a művelet azonban már kevésbé volt eredményes; a második fokozaton található rakétamotor ugyan rövid időre elindulni látszott, de nem tudott tolóerőt kifejteni, így ezen anomália miatt végül nem volt esély elérni a pályát.
Relativity Space launches their first rocket from LC-16. @relativityspace
📷: Me for @SuperclusterHQ pic.twitter.com/UEphbgmDbF
— Jenny Hautmann (@JennyHPhoto) March 23, 2023
Today’s launch proved Relativity’s 3D-printed rocket technologies that will enable our next vehicle, Terran R. We successfully made it through Max-Q, the highest stress state on our printed structures. This is the biggest proof point for our novel additive manufacturing approach.… pic.twitter.com/9iaFVwYoqe
— Relativity Space (@relativityspace) March 23, 2023
Terran 1’s 9 Aeon engines in flight is a beautiful sight! 🔥 pic.twitter.com/QUz899QAh7
— Primal Space (@thePrimalSpace) March 23, 2023
This appears to be when the anomaly occurred.
A brilliant first flight of Terran 1 however. pic.twitter.com/3mrfCTi2XV
— Primal Space (@thePrimalSpace) March 23, 2023