Ismét a Northrop Grumman Cygnus teherűrhajójával kerül sor utánpótlás szállításra a Nemzetközi Űrállomásra. Az NG-16 indítását a megszokott módon egy Antares 230+ rakétával hajtják majd végre.
Indítás ideje, helye: 2021. augusztus 10. magyar idő szerint 23:56, Mid-Atlantic Regional Spaceport – 0A indítóállás, Wallops-sziget, Virginia, USA
Megbízó: NASA
Rakomány: a Northrop Grumman Innovation Systems Cygnus NG-16 „Ellison Onizuka” teherűrhajója a Nemzetközi Űrállomásra
Rakomány össztömege: ~3700 kg
Hordozórakéta: Antares 230+
Pálya: kb 400 km-es alacsony Föld körüli pálya
Fokozat visszatérése: az első fokozat az Atlanti-óceánba fog irányítatlanul visszatérni
Élő közvetítés: hivatalos élő közvetítés a NASA és Northrop Grumman Youtube-csatornáján
A küldetés kimenetele: sikeres indítás
A küldetés számokban:
Ez lesz:
- az idei 5., összességében a 79. utánpótlást szállító küldetés a Nemzetközi Űrállomásra
- a 15. Antares-küldetés
- az Antares 230 sorozatú rakéta 10. indítása
- a 76. indítási kísérlet 2021-ben, az összes startot világszerte figyelembe véve
A küldetés részletei
A NASA CRS-2 programján belül hajtja végre a Northrop Grumman a 16. teherszállító küldetését a Nemzetközi Űrállomásra. A Cygnus S.S. Ellison Onizuka teherűrhajót ezúttal is egy Antares 230+ rakéta szállítja majd, melyről bővebben az NG-15 profilban olvashattok. Az űrhajó kb. 3700 kg utánpótlást és kísérletekhez szükséges eszközöket szállít az ISS-re. Ebből 1396 kg a személyzet számára ellátmány, 1064 kg tudományos felszerelés, 15 kg űrsétákhoz szükséges eszköz, 1037 kg egyéb hardver és 44 kg számítástechnikai felszerelés.
A Cygnust ezúttal Ellison Onizukaról nevezték el, aki az első ázsiai származású amerikai asztronautaként repült a világűrbe. Onizuka 1978-ban csatlakozott a NASA űrhajósképző programjába, és első repülése az STS-51-C küldetés volt 1985. január 24-27. között a Discovery űrrepülőgéppel. Következő és egyben utolsó küldetése küldetése a tragédiával végződő STS-51-L küldetés volt 1986. január 28-án, melynek során a Challenger űrsikló 73 másodperccel az indítás után felrobbant, és a hét tagú személyzet életét vesztette.
A küldetés kedden 23:56-kor indulhat, és a start után T+3:24-kor megtörténik az első és második fokozat szétválása. T+4:07-kor beindul a második fokozat hajtóműve, ami T+6:52-kor áll le, és ezt követően két perccel, T+8:52-kor válik le majd a Cygnus a második fokozati adapterről és kezdi meg további pályaemelésekkel az ISS keringési pályájának elérését.
Az Antares 230+ rakéta már az indítóálláson várakozik. Fotó: NASA
Néhány fontosabb kísérleti eszköz
The Redwire Regolith Print
Az RRP eszköz azt a kísérletet hívatott bemutatni majd az ISS-en, hogyan lesznek képesek a Holdra visszatérő űrhajósok háromdimenziós nyomtatásra regolit felhasználásával. A folyamat során megvizsgálják, hogy a finom szerkezetű anyag alkalmas-e olyan eszközök nyomtatására, melyek segítségével később más bolygó(ko)n a helyi nyersanyagot leszünk képesek felhasználni és alkalmazni.
Four Bed CO2 Scrubber
Ez az eszköz képes lesz az űrhajók nyomás alá helyezett részeiben képződő szén-dioxid kivonására. Ezzel a későbbi személyzetek egészségi állapota is javulhat, hiszen kevesebb mérgező gáz lesz a belélegezhető légkörben az ISS-en és a jövőbeli űrhajókon is. Az eszköz továbbfejlesztett mechanikus berendezéseinek köszönhetően több ideig lesz képes a szén-dioxid kiválasztására és elnyelésére.
Grafika: Séra Gábor (spacejunkie.hu)
A küldetés jelvénye