Ha nincs programod a júliusi estékre, akkor ajánlunk neked egy kis néznivalót. Természetesen tiszta égboltra is szükség lesz.
Nem is volt olyan régen, hogy a SpaceX GPSIII indítását élőben közvetítettük Nagy Szabolcs kollégánkkal. Aznap este különleges eset volt, hiszen itthon a viszonylagos derült égnek hála, kis túlzással, de mindenhol észlelhető volt a fejünk fölött elhúzó űreszköz. Számos kép és felvétel érkezett a legnagyobb közösségi oldalon üzemelő Űrutazás-Űrhajók csoportba. Jó volt látni, hogy közösen osztoztunk az élményben.

Május végén egy ennél is különlegesebb eseményt közvetítettünk. A SpaceX amerikai űrvállalat egy saját maga által tervezett űrhajót küldött a Nemzetközi Űrállomásra. Az Endeavour névre keresztelt űrhajón két amerikai űrhajós is utazott, így majd kilenc év után ismét hazai földről, hazai rakétával utazhattak az asztronauták. Az eseményt élőben közvetítettük és ezalkalommal is szerencsénk volt, hiszen az indítást követően Magyországról szabad szemmel is látni lehetett az űrállomásra igyekező űrhajót. Rengeteg felvétel került fel az esemény után az online csoportunkba. Nagyon sokan követtük saját szemünkkel ezt a történelmi eseményt, amely bizonyosan örök emlék marad.

Ezúttal is egy érdekes észlelésre hívlak titeket ma estére, vagy a hátralévő júliusi napokra. A C/2020 F3 jelölésű üstökös már több napja ad programot az amatőr és hivatásos csillagászoknak. A NEOWISE néven is emlegetett űrszikla ma, azaz pénteken a kora esti órákban is észlelhető lesz szabad szemmel. Az igazsághoz hozzá tartozik, hogy ezt az üstököst már jó ideje lehet szabad szemmel észlelni. De július 15-től a NEOWISE pályája olyan kedvezően alakul, hogy már a kora esti órákban is észlelhető. Az Országos Meteorológiai Szolgálat Üstökösfigyelő térképe szerint a nyugati megyékben élőknek lesz elsősorban nagyobb esélyük az észleléshez. Természetesen ha nem jön be a csillagászati megfigyelések örök átka. Mert ha valami esemény, vagy jelenség van, sajnos az esetek többségében beborul. No de én magam optimista vagyok és szemlélni fogom az eget ma este is.

Forrás: OMSZ
Az égbolton való tájékozódáshoz egy kis segítség. A Göncölszekér “alatt” az északnyugati, északi égbolton találhatja meg a kíváncsi szemlélő az üstököst a horizont közelében.

Forrás: MCSE

Forrás: NASA