A Rocket Lab ezúttal a NASA megbízásából hajt végre missziót, melynek során a TROPICS konstelláció 2 darab műholdját tervezik pályára állítani.
Indítási ideje, helye: 2023. május 8., magyar idő szerint 03:00, Launch Complex-1B (LC-1B) indítóállás, Mahia-félsziget, Új-Zéland
Megbízó: NASA
Rakomány: a TROPICS konstelláció CubeSatjai
Rakomány össztömege: 10,6 kg (2 x 5,3 kg)
Hordozórakéta: Electron
Pálya: alacsony Föld körüli pálya (LEO) – kb. 550 km, 32° inklinációval
Fokozat visszatérése: a hordozórakéta az óceánba fog visszazuhanni
Élő közvetítés: hivatalos élő közvetítés a Rocket Lab Youtube-csatornáján
A küldetés kimenetele: sikeres
A küldetés számokban
Ez lesz a(z)
- Rocket Lab negyedik indítása 2023-ban
- második indítás az LC-1B startállásról
- összességében a 36. Electron indítás
- 66. indítási kísérlet 2023-ban, az összes startot világszerte figyelembe véve
A küldetés áttekintése
Ikerküldetés végrehajtására készül a Rocket Lab, melynek során a NASA megbízásából a TROPICS (Time-Resolved Observations of Precipitation structure and storm Intensity with a Constellation of Smallsats) konstelláció műholdjait fogják az űrbe juttatni, ez esetben két darabot. A TROPICS fő feladata, hogy különböző méréseket végezzen el a Föld troposzférájával kapcsolatban. Ennek alkalmával figyelemmel követik majd a hőmérséklettel, a páratartalommal, valamint a csapadékkal kapcsolatos értékeket.
A konstellációt 3U méretű CubeSat-ok fogják alkotni, melyekből összesen 6 darabot terveznek. Az első kettőt, tehát a 02 és 03 jelzéssel ellátott űreszközt még tavaly indították az Astra 3.3-as rakétájával, ám azok nem érték el a kívánt pályát. A TROPICS műholdakat három, egymástól kissé eltérő alacsony Föld körüli pályára helyezik el, mindegyiket az Egyenlítő fölött 30 fokos szögben. Így a műholdak a lehető legtöbb időt töltik a Föld azon része felett, ahol a vizsgálni kívánt trópusi ciklonok kialakulnak.

TROPICS-03 és a TROPICS-04
Mint említettük, 3U méretű CubeSat-okról van szó, melyek egy-egy passzív mérésre alkalmas mikrohullámú radiométerrel vannak felszerelve. 91 és 205 GHz közelében készítenek felvételeket, 118 GHz-en hőmérséklet-, 183 GHz-en pedig nedvességmérést végeznek. A helyzetmeghatározó és vezérlőrendszert (ADCS) a Blue Canyon Technologies szolgáltatta, a radiométert pedig a MIT Lincoln Laboratory tervezte.
