A Rocket Lab és a Capella Space újbóli kooperációja 2 db földmegfigyelő műholddal gazdagítja utóbbi konstellációját.
Indítási ideje, helye: 2023. március 16., magyar idő szerint 23:00, Launch Complex-2 (LP-0C) indítóállás, Wallops-sziget, Virginia, USA
Megbízó: Capella Space
Rakomány: 2 db műhold a Capella Space megbízásából
Rakomány össztömege: 224 kg
Hordozórakéta: Electron
Pálya: 600 km-es alacsony Föld körüli pálya (LEO), 44°-os inklinációval
Fokozat visszatérése: a hordozórakéta az Atlanti-óceánba fog visszazuhanni, ezen a küldetésen nem tervezik az irányított visszatérést
Élő közvetítés: hivatalos élő közvetítés a Rocket Lab Youtube-csatornáján
A küldetés kimenetele: sikeres
A küldetés számokban
Ez lesz a(z)
- Rocket Lab második indítása 2023-ban
- második indítás a Launch Complex-2 (LP-0C) startállásról
- összességében a 34. Electron indítás
- 38. indítási kísérlet 2023-ban, az összes startot világszerte figyelembe véve
A küldetés áttekintése
Hamarosan kezdetét veszi az Electron hordozórakéta idei második missziója, mely során a Capella Space két műholdját juttatják majd alacsony Föld körüli pályára. Ahogyan azt korábbi cikkünkben olvashattátok, a Rocket Lab nem régiben egy több indításra szóló szerződést kötött az említett céggel, így a mostanival együtt összesen 5 kontraktust számlálnak.
A Stronger Together névre keresztelt küldetés keretein belül, mint megjegyeztük két űreszköz indul az űrbe. Ezek a Capella-9 és 10 jelet viselik, melyek második generációs (Whitney), szintetikus apertúrájú radar (SAR) földmegfigyelő műholdak. A szatellitek egyenként 112 kilogrammal rendelkeznek, és a Capella Space jelenleg nyolc eszközből álló konstellációját hivatottak bővíteni. Ehhez érdemes hozzátenni, hogy a mostani repülés lesz az utolsó, hogy Whitney műholdak indulnak, hiszen a cég áttér a harmadik generációra, ami Acadia néven fut. Utóbbiakat szintén a Rocket Lab fogja „leszállítani”, melyről a fentebb található linken informálódhattok.
Kis áttekintésként nézzünk bele a Capella Space eddigi misszióiba. 2018 decemberében a SpaceX Falcon-9 hordozója indította útjára első technológiai demonstrációs műholdjukat, ami a Denali (Capella-1) nevet viselte. 2020. augusztus 31-én újabb szatellit pályára állítására adtak megbízást, mégpedig a Rocket Lab számára. A Sequoia (Capella-2) névre keresztelt tesztműhold az „I Can’t Believe It’s Not Optical” küldetés során jutott az űrbe. A Whitney-1-től 6-ig (Capella-3-tól 8-ig) számozott eszközök pedig ismét Falcon-9 rakétákkal indultak el, nevezetesen Transporter, vagy Starlink missziók részeként.


