A bagoly kitárja szárnyait, avagy újabb küldetésre indul a Rocket Lab Electron rakétája, mellyel a japán Synspective Inc. űripari vállalat harmadik műholdját juttatja az űrbe.
Indítás ideje, helye: 2022. szeptember 15., magyar idő szerint 22:30 – Launch Complex-1B (LC-1B) indítóállás, Mahia-félsziget, Új-Zéland
Megbízó: Synspective Inc. japán űripari vállalat
Rakomány: StriX-1 műhold
Rakomány össztömege: ~100 kg
Hordozórakéta: A Rocket Lab Electron hordozórakétája
Pálya: 563 km magas napszinkron pálya (SSO), 97° inklinációval
Fokozat visszatérése: a hordozórakéta a Csendes-óceánba fog visszazuhanni, ezen a küldetésen nem tervezik az irányított visszatérést
Élő közvetítés: hivatalos élő közvetítés a Rocket Lab Youtube-csatornáján
A küldetés kimenetele: sikeres
A küldetés számokban: ez lesz a(z)
- Rocket Lab hetedik indítása 2022-ben
- harmadik Rocket Lab küldetés a Synspective Inc. számára
- harmadik indítás a Launch Complex-1B (LC-1B) indítóállásról
- összességében a 30. Electron indítás
- a 119. indítási kísérlet 2022-ben, az összes startot világszerte figyelembe véve
A küldetés részletei
A Synspective Inc. egy japán földi képalkotással foglalkozó vállalat, amely apertúraszintézises műholdkonstellációját (SAR – Synthetic Aperture Radar) építi ki. A vállalat és konstellációjának fő célja, hogy olyan képeket szolgáltasson, amelyek képesek a Föld felszínének milliméteres szintű változásainak észlelésére, és nem függnek az időjárási körülményektől vagy a napszaktól. A konstelláció a terveik szerint 2026-ig 30 darab szatellitből fog állni.
Mint azt említettük a mostani „The Owl Spreads Its Wings” névre keresztelt küldetésen a harmadik ilyen műhold, név szerint a StriX-1 repül az űrbe az Electron hordozó orrkúpja alatt. Az előző StriX űreszközök a „The Owl’s Night Begins„, és a „The Owl’s Night Continues” missziók keretében álltak Föld körüli pályára. Érdekesség, hogy a StriX műholdsorozat nevét a bagoly tudományos nevéről, a „Strix uralensis”-ről kapta. Mind a StriX-α, mind a StriX-β az első generációs demonstrációs műholdak közé tartoznak, azonban a most induló StriX-1 már a második generációs szatellitekhez sorolható. A vállalat 2023 végéig további három ilyen besorolású műholdat tervez pályára állítani, amivel összességében 6 darab eszköz áll majd a rendelkezésükre.
A küldetés logója. Forrás: Rocket Lab
A StriX-1 műhold
A megközelítőleg 100 kg tömegű űreszköz elődjeihez hasonlóan egy 5 m-es SAR-antennával rendelkezik, valamint a megfelelő energiaellátás érdekében napelemekkel van felszerelve. Besorolását tekintve, mint azt már fentebb olvashattátok a második generációba tartozik. Iparosított módon készült, és kereskedelmi adatgyűjtésre fogják használni, továbbá egyszerű kialakításának köszönhetően költséghatékony volt a fejlesztése, ami természetesen a vállalat többi műholdjára is vonatkozik.
A StriX-1 műhold. Forrás: Rocket Lab/Synspective