December 8-án két japán űrturista indul egy Szojuz űrhajóval a Nemzetközi Űrállomásra egy 12 napos küldetés keretében, ami az idei utolsó emberes misszió lesz a Nemzetközi Űrállomásra.
Indítás ideje, helye: 2021. december 8, magyari idő szerint 08:38 – Bajkonur Űrközpont–31/6 számú startállás, Kazahsztán
Megbízó: Maezava Juszaku japán üzletember a Space Adventures cégen keresztül
Hasznos teher: a Szojuz MSz-20 űrhajó, 12 napos küldetés a Nemzetközi Űrállomásra két japán űrturista részvételével
Hordozórakéta: Szojuz-2.1a hordozórakéta
Pálya: alacsony Föld körüli pálya (~400 km) 51,6° hajlásszöggel, az űrhajó a Nemzetközi Űrállomás Poiszk moduljára csatlakozik az indítás után 6 órával később (14:41 körül)
Első fokozat visszatérése: a fokozatok lakatlan területre zuhannak vissza
Közvetítés:
Személyzet: Alekszandr Miszurkin – Roszkoszmosz / Orosz, parancsnok, 3. űrutazása
Maezava Juszaku – Japán, fedélzeti mérnök, 1. űrutazása
Hirano Jozo – Japán, fedélzeti mérnök, 1. űrutazása
Élő közvetítés: az indítást a Roszkoszmosz hivatalos Youtube-csatornáján követhetitek figyelemmel
Küldetés kimenetele: –
Grafika: Séra Gábor (spacejunkie.hu)
A küldetés számokban
Ez lesz:
- az 5. emberes indítás a Nemzetközi Űrállomásra 2021-ben
- a 9. űrturista küldetés a Nemzetközi Űrállomásra a Space Adventures szervezésében
- az idei 13. Szojuz-indítás Bajkonurból
- a Szojuz rakéta 148. emberes küldetése
- a 127. orbitális indítási kísérlet 2021-ben, az összes startot világszerte figyelembe véve
Hirano Jozo, Alekszandr Miszurkin, Maezava Juszaku
A küldetés részletei
A két japán magánszemély Alekszandr Miszurkin hivatásos orosz kozmonautával indul egy Szojuz 2.1a rakétával és a Szojuz MSz-20 űrhajóval a Nemzetközi Űrállomásra, ahol 12 napot fognak eltölteni. Ez a küldetés kifejezetten űrturizmus keretében kerül végrehajtásra, az űrhajósok nem az űrállomáson tartózkodó Expedíció-66 állandó személyzetének tagjai lesznek. A közel két hetes missziót az amerikai Space Adventures cég szervezi, mely 2001 áprilisa óta hajt végre űrturista-indításokat. A vállalatot 1998-ban alapították, és korábban 7 küldetést szerveztek. Mivel Maezava és Hirano sem hivatásos űrhajós, a parancsnoki és fedélzeti mérnöki feladatokat is Muszirkin látja el.
Az űrturisták 2021. június 15-én kezdték meg a tréninget a Jurij Gagarin Kiképzőközpontban. November 2-án nyilvánították őket repülésre alkalmasnak, miután a tréning első felében megismerkedtek a Szojuz űrhajóval, a második szakaszban pedig biológiai és orvosi vizsgálatokon is sikerrel átmentek. November 16-án tették le a Nemzetközi Űrállomásra induláshoz szükséges vizsgákat is. A japán űrturisták a LAZMA nevű orvosi kísérletben is részt vesznek majd az űrállomás fedélzetén, melynek során a vérkeringés változását fogják vizsgálni mikrogravitációs környezetben, ehhez lézeres érzékelőket fognak alkalmazni.
A Szojuz MSz-20 űrhajón utazó civilek
Maezava Juszaku
Az 1975-ben született japán üzletember az internetes kereskedelemben szerzett sikereket és ennek köszönhetően komoly vagyont is. Miután befejezte főiskolai tanulmányait, az Egyesült Államokba költözött, és idővel komoly cd-gyűjtemény tulajdonosa lett folyamatos gyűjtéseinek köszönhetően. Később ezt a gyűjteményt kezdte online felületeken árulni. Vállalkozása végül beolvadt a Start Today ruhakereskedési cégbe. 2018-ban hívta fel magára a figyelmet, amikor komoly összeggel kezdte támogatni a SpaceX Starship-programját, és a Dear Moon küldetés keretében az első civil utasként indulhat majd Hold körüli pályára az újgenerációs űrhajóval, általa kiválasztott művészek társaságában. Emellett pedig úgy döntött, hogy befizet egy Szojuzzal történő utazásra is, és asszisztensével a 12 napos küldetést végig dokumentálják majd, mely első űrutazása is lesz egyben.
Hirano Jozo
1985-ben született az Ehime Prefektúrában, Japánban. Maezava cégéhez a diploma megszerzése után csatlakozott, és eleinte a fotós csapat vezetője volt. Később kilépett a vállalkozásból majd Maezava személyi asszisztense lett az üzletember magánvállalkozásaiban és többek között a Youtube-csatornáját is Hirano kezeli. Az űrállomáson is ő fogja dokumentálni az ott töltött napokat. Szintén első űrutazására készül.
A Szojuz MSz-20 felkészítés közben. Jól látható a Maezavát jelképező „M” betű az űrhajó borításán.
Az MSz-20 Szojuz rakétája Bajkonurban
A küldetés logója