Sikeres főpróba az OSIRIS-REx űrszondával

Kapcsolódó

A nap képe #1059 – A HAKUTO-R misszió felvétele a Holdról

A múlt héten sikeresen Hold körüli pályára álló HAKUTO-R...

Személyi változás a NASA egyik igazgatóságának élén

Kathie Lueders 31 év után befejezi karrierjét az űrhivatalnál. Újabb...

Ferenc pápa üzenete is az űrbe repül a Falcon-9 segítségével

A Vatikán az Olasz Űrügynökséggel együttműködve Föld körüli pályára...

Gyorshír: Hazaindult a Szojuz MSz-22

A sérült hűtőkörrel rendelkező Szojuz űrhajósok helyett 218 kg...

A nap képe #1058 – Az Apollo-15 legénysége

A Life magazin 1971. június 11-i számából származó képen...

Kedden megtörtént az utolsó főpróbája az OSIRIS-REx űrszondának. A NASA mérnökei az áprilisi megközelítés után minden eddiginél közelebb irányították a szondát a Bennu nevű kisbolygóhoz, melynek felszínéből a tervek szerint október 20-án mintát vesz az eszköz. A mostani próbán a teljes, négy manőverből álló leszálló- és mintavételi folyamat első három lépését hajtották végre: a keringési pálya elhagyását megkezdő gyújtást, az ún. “Checkpoint” gyújtást, és a “Matchpoint” gyújtást. A Checkpoint, azaz Ellenőrzési Pontnál a szonda műszerei felmérik az eszköz pozícióját a felszínhez képest, a Matchpoint pedig a tényleges Találkozási Pontot jelenti a Bennu felszínével.
Négy órával a kb. 1 km-es biztonságos keringési pálya elhagyása után a szonda megkezdte a második manővert, és mindössze 125 méterre közelítette meg a kisbolygót. Ezután további 3 percig csökkentette a “magasságot”, és kb. 40 méterre a felszíntől kapott parancsot a távolodó manőver végrehajtására, és ezzel a főpróba befejezésére.
A NASA mérnökei boldogan számoltak be a sikeres próbáról, hiszen minden szükséges rendszer kiválóan teljesített: a szonda hidegfúvókái, a kommunikációs rendszer, a felszínt feltérképező rendszer és a kockázatelemző rendszer is. Így nincs akadálya, hogy októberben megtörténjen a tényleges mintavétel, mely a NASA egyik újabb történelmi eseménye lesz.

Az OSIRIS-REx űrszonda
Forrás: NASA

Az OSIRIS-REx kisbolygókutató űrszonda 2016. szeptember 9-én indult el az 1999-ben felfedezett 101955 Bennu C típusú kisbolygó felé azzal a céllal, hogy mintát vegyen a felszínéből. 2018. december 3-án érte el a célpontot, és összesen 505 napot repül együtt a Bennuval majd. A szonda három kamerával, lézeres távmérővel, hőkamerával, spektrométerrel van felszerelve, és röntgensugarakkal is képes vizsgálni a Bennu felszínét.
A kisbolygóra nem fog leszállni, hanem robotkarja segítségével vesz néhány grammnyi talajmintát, majd elindul vissza a Föld felé, és remélhetőleg 2023-ban érkezik meg. A minta segítségével a tudósok eddig nem ismert információkat, adatokat tudhatnak meg a Naprendszerről, és annak korai szakaszáról.

Elképesztő képsorozat, melyet az űrszonda kamerája rögzített a megközelítő manőver közben. A lejátszáshoz kattintsatok a képre:

Kép
Fantáziafotó az OSIRIS-REx szonda megközelítő- és távolodó manővereiről
Forrás: NASA
Dark mode powered by Night Eye