A teljesen újrahasználható, forradalmi újításokat tartalmazó rakétát fejlesztő cég nagy lépést tett előre néhány napja, hogy megvalósuljon az egyelőre név nélküli jármű.
Néhány napja új mérföldkőhöz ért a Stoke Space nevű amerikai magáncég saját, teljesen újrahasználható rakétájuk fejlesztésében. A vállalatot korábbi SpaceX és Blue Origin alkalmazottak alapították 2020-ban, újszerű rakétakoncepciójukkal, illetve magával a céggel mi is foglalkoztunk a Tech-Q technikai-műszaki beszélgetős műsorunk 24. adásában Falucskai Norbival.
Az egyelőre még nem elkeresztelt hordozórakéta fejlesztési programja a második fokozattal kezdődött, és a szeptemberi tankolási teszt után szeptember 12-én az első statikus hajtóműtesztre is sor került a prototípussal. A merőben új koncepción alapuló fokozat számos újdonságot tartalmaz az eddigi hagyományos második fokozatokhoz képest: összesen 30 darab kisebb méretű hajtómű kap helyet, ezek az űrben egy nagyobb hajtóműként funkcionálnak majd. Továbbá a fokozatot dinamikusan hűtött hővédő borítással is felszerelik, elhagyva az általánosan elterjedt törékeny kerámia csempéket. A terv ambiciózus, de úgy tűnik, egyelőre a megfelelő úton haladnak céljuk felé, és ha sikerrel járnak, elsőként, ezen forradalmi technológia használatával érhetik el a második fokozat újrahasználhatóságát.


A teljes videó a hajtóműtesztről itt nézhető meg:
Here’s the static fire video! This all-up test was really a hop mission simulation and included everything from flight avionics, power systems, computers, GNC, RCS, tank pressurization, and, of course, the engine and heat shield. The only thing we simulated was the position data,… pic.twitter.com/Ol5DfU0cra
— Stoke Space (@stoke_space) September 14, 2023