Magyar idő szerint tegnap este 9 órakor egy orosz Angara-1.2 rakéta indult a világűrbe a Pleszeck Űrrepülőtérről az Orosz Légierő megbízásából. Ennek a rakétatípusnak ez volt az első éles küldetése, miután korábban egy szuborbitális tesztrepülést hajtottak végre vele, illetve az Angara-A5 változatának három tesztrepülése során bebizonyosodott, hogy képes hasznos terheket geostacionárius pályára juttatni. A rakéta alacsony Föld körüli pályára kb. 3,8 tonna hasznos terhet tud feljuttatni, tehát egy könnyű-rakétáról van szó.
A küldetés titkos jellege miatt a hasznos teherről nem lehet sokat tudni. A lehetséges rakományról annyi ismeretes, hogy a Koszmosz-2555 nevet kapta, és feltételezések szerint egy radarműhold a hadsereg számára.
Ez a küldetés volt az első a 2022-re tervezett három Angara-indítás közül, amelyek közül egyet a Roszkozmosz, egyet pedig kereskedelmi céllal Dél-Korea számára terveznek.
Az Angara-1.2 rakéta az indítóálláson. – Kép forrása: Katya Pavlushchenko
Valamivel később és valamivel távolabb, magyar idő szerint ma, azaz április 30-án hajnali fél 6-kor egy Hosszú Menetelés-11 rakéta startolt el 5 db Csilin-1 kereskedelmi földmegfigyelő műholddal a fedélzetén, melyeket napszinkron pályára (SSO) állítottak. Az indításra egy tengeri indítóplatformról került sor.
A Hosszú Menetelés-11 startja. – Kép forrása: CASC/Shi Xiao/Andrew Jones