Az idei első Cargo Dragon indul utánpótlással és ellátmánnyal a Nemzetközi Űrállomásra.
Indítás ideje helye: 2023. március 15. magyar idő szerint 01:30 – Kennedy Űrközpont – Launch Complex-39A (LC-39A), Florida, USA
Megbízó: NASA (National Aeronautics and Space Administration)
Rakomány: C209-3 jelű második generációs Cargo Dragon teherűrhajó
Rakomány össztömege: 9.525 kg (az űrhajó tömegével együtt)
Pálya: alacsony Föld körüli pálya (LEO) – kb. 400 km, 51,66° hajlásszöggel
Hordozórakéta: SpaceX Falcon-9 Block 5
Első fokozat: B1073-7 jelű hordozórakéta
Fokozat visszatérése: az első fokozat az „A Shortfall of Gravitas (ASOG)” drónhajóra kísérel meg visszatérést
Élő közvetítés: a SpaceX vagy a NASA Youtube-csatornáján
Indítás kimenetele: –

A küldetés számokban
Ez lesz:
- a Cargo Dragon C209 teherűrhajó harmadik útja
- a B1073 fokozat hetedik repülése
- a SpaceX 7. küldetése a CRS2 szerződés keretében
- a SpaceX idei 17. indítása
- a Falcon-9 rakéta 211. indítása
- a 37. indítási kísérlet 2023-ban, az összes startot világszerte figyelembe véve
A küldetés áttekintése
A harmadik küldetést végrehajtó C209 jelzésű Cargo Dragon ismét fontos utánpótlással, kísérleti alapanyagokkal és ellátmánnyal indul a Nemzetközi Űrállomásra. Az idei első amerikai teherszállítmányt az a Falcon-9 B1073 rakéta fogja elindítani, amelyik egyelőre még különálló fokozatként teljesít szolgálatot, a közeljövőben viszont Falcon Heavy oldalfokozattá fogják átalakítani a Jupiter-3 (EchoStar-24) küldetéshez. A Cargo Dragon hasznos terheiről, ezen belül is főleg a kísérleti eszközökről külön cikkben fogunk írni, így ezekre most nem térünk ki. A további ismert rakományokat illetően helyet kap a raktérben még két amerikai és három kanadai cubesat (ELaNa-50 és ARKSat-1, illetve Ex-Alta 2, AuroraSAT és YukonSat). Utóbbiak a Northern SPIRIT projekt keretében indulnak a világűrbe, ami két egyetem (Alberta University, Yukon University) és egy kutatóintézet (Aurora Research Institute) együttműködéséből valósul meg. A cubesat-ok célja az ionoszféra mágneses mezejének vizsgálata lesz. Egy zsebműhold is elindul útjára, ugyanis a 10x10x20 cm-es FARGO-t a Stuttgart Universität hallgatói hozták létre. Ennek célja, hogy hosszabb távon megbízhatóan működő, űrutazáshoz hasznos technológiát demonstráljanak, ami költséghatékony is egyben.
A Cargo Dragon tervezett dokkolási idejéről egyelőre nincs pontos információ, de az biztos, hogy a Harmony modul elülső dokkolóportjára fog csatlakozni, miután megközelítette az ISS-t.
