A valaha gyártott legnehezebb geostacionárius műholddal indul a következő Falcon Heavy.
Frissítés 07.28.: További ellenőrzések elvégzése miatt újabb egy nappal halasztották el az indítást.
Frissítés 07.27.: A startot egy nappal elhalasztották, így az új időpont július 28-a.
—————————————————————————-
Eredeti cikk
Indítás ideje, helye: 2023. július 29. 5:04, Launch Complex-39A (LC-39A) indítóállás, Kennedy Űrközpont, Florida, USA
Megbízó: EchoStar
Rakomány: az EchoStar-24 (Jupiter-3) geostacionárius távközlési műhold
Rakomány össztömege: ~9200 kg
Hordozórakéták: Falcon-9 (Block-5) B1079-1 középső első fokozat, illetve a B1064-3 és B1065-3 oldalsó első fokozatok
Pálya: geostacionárius átviteli pálya (GTO), majd geostacionárius pálya (GEO)
Fokozatok visszatérése: a középső első fokozat feláldozásra kerül, az oldalsó első fokozatok pedig az LZ-1 és LZ-2 leszállási zónára kísérelnek meg visszatérést
Élő közvetítés: angol nyelvű közvetítés a SpaceX hivatalos Youtube-csatornáján
A küldetés kimenetele: sikeres
A küldetés számokban
Ez lesz:
– az idei 3., összességében a 7. Falcon Heavy indítás
– a SpaceX idei 51., összességében 255. küldetése
– a SpaceX 67. indítása az LC-39A állásról
– zsinórban a 137. és 138. sikeres első fokozat visszatérési kísérlet
– a 113. orbitális indítási kísérlet 2023-ban, az összes startot világszerte figyelembe véve
A küldetés részletei
A május 1-jei ViaSat-3 küldetés után újabb Falcon Heavy indítására készül a SpaceX, ami ezúttal a valaha gyártott legnehezebb geostacionárius távközlési műholdat kísérli meg pályára állítani. A 9,2 tonnás monstrummal szokás szerint az LC-39A indítóállásról kezdi meg útját a három Falcon-9-ből összeállított óriásrakéta. Bár sokáig úgy volt, hogy a két oldalsó első fokozat először fog drónhajóra történő leszállást végrehajtani, végül a már megszokottnak mondható szárazföldre való visszatérési profilt fogják teljesíteni. A középső első fokozatot az utóbbi Falcon Heavy-küldetésekhez hasonlóan feláldozzák, mivel a nagy energiaigényű pálya miatt nem maradna elég üzemanyag a visszatérési fázishoz.

Az EchoStar-24 (Jupiter-3) műhold
Az EchoStar Corp. leányvállalataként működő Huges Network Systems, Inc. 2017 augusztusában írt alá szerződést a Maxar Technologies és a Space Systems/Loral (SS/L) nevű céggel a Jupiter-3 nevű nagy teljesítményű, Ka-sávú távközlési műhold legyártásáról. A megrendelő célja a műholddal egy sor teljesen új technológiai újítás és szerkezeti kialakítás ötvözése volt egyetlen óriási távközlési űreszközben, mely a maga 9200 kg-os tömegével minden idők legnehezebb geostacionárius műholdjaként indul az űrbe. Az SS/L nem kevesebb mint 18 újítást alkalmazott a Jupiter-3-on, ezek közé tartoznak például miniatürizált elektronikai megoldások, szilárdtest jelerősítők, nagyobb hatásfokú, akár 500 Gbps áteresztőképességű antennaformulák.
A műholdat eredetileg még 2021-ben tervezték felbocsátani, de a koronavírus-járvány erre a projektre is erőteljesen kihatott. Sikeres beüzemelése után a Jupiter-3 az egész amerikai kontinens számára fog jóval fejlettebb és megbízhatóbb távközlési szolgáltatást nyújtani, mint elődje, a Jupiter-2. Élettartamát 15 évre becsülik.
