A SpaceX körülbelül egy hónapja állította pályára a 33 és 34 jelű távközlési műholdakat. A mostani rakomány szintén az Intelsat megbízásából indul, mellyel a 31 és 32 jelzésű szatellitek kerülnek Föld körüli pályára.
Indítás ideje, helye: 2022. november 12. 17:06, Space Launch Complex–40 (SLC-40), Cape Canaveral Űrhaderőbázis, Florida, USA
Megbízó: Intelsat
Lebonyolító: SpaceX
Rakomány: az Intelsat Galaxy 31 és 32 jelű geostacionárius műsorszóró távközlési műholdja
Rakomány össztömege: nem ismert a pontos szám, de a műholdak egyenként kb. 3500 kg-osak
Hordozórakéta: a B1051-14 jelű Falcon-9 (Block 5 verzió) hordozórakéta
Pálya: Geostacionárius átviteli pálya (GTO)
Fokozat visszatérése: az első fokozatot ezúttal nem kísérlik meg visszaszerezni, az Atlanti-óceánba fog visszazuhanni
Élő közvetítés: angol nyelvű közvetítés a SpaceX hivatalos Youtube-csatornáján
A küldetés kimenetele: sikeres
A küldetés számokban
Ez lesz:
- a B1051 jelű Falcon-9 első fokozat 14. küldetése, és egyben az utolsó is
- a SpaceX idei 52. indítása
- a 186. Falcon-9 küldetés
- a 126. küldetés, amit egy újrahasznált első fokozattal hajtanak végre
- a 103. SpaceX indítás az SLC-40 startállásról
- a 155. orbitális indítási kísérlet 2022-ben, az összes startot világszerte figyelembe véve
A küldetés áttekintése
A SpaceX újabb Galaxy távközlési műholdakat szállít geostacionárius átviteli pályára, melyhez ismét egy eddig 13 repülést teljesített első fokozatot jelöltek ki, akárcsak a legutóbbi Galaxy misszió alkalmával. Egyetlen dolgot azonban érdemes különbségként megemlíteni; a mostani küldetés B1051 jelzésű Falcon-9-esét nem kísérlik meg a már megszokott módon visszaszerezni, így az az Atlanti-óceánba fog visszazuhanni. Ennek oka abban valószínűsíthető, hogy a 31 és 32 jelzésű, Maxar által gyártott műholdak nehezebbek, mint a Northrop Grumman által épített szatellitek, így a rakétának jelentősebb mennyiségű teljesítményt kell produkálnia. Ebből következik, hogy nagy eséllyel az összes üzemanyagára szüksége lesz ahhoz, hogy a második fokozat kellő magasságot érjen el, így a drónhajóra történő visszatérés nem járható út. És ha már szóba került a Falcon-9 második fokozata, miután az említett űreszközök leválnak róla, még hetekbe fog telni, mire azok elérik végső pályájukat, ám ehhez már saját hajtóművüket fogják használni.
A Galaxy 31 és 32 műholdak
Hasonlóan a nemrégiben indult 33 és 34 jelzésű műholdakhoz, a mostani páros is az Intelsat elöregedő szatellitjeinek felváltására hivatott. Az eszközök kizárólag C-sávban működnek majd, mellyel Észak-Amerikát televíziós műsorszórással fogják kiszolgálni. A BT-4 hajtóművel felszerelt műholdakat a Maxar gyártja, várható élettartamuk pedig 15 év. Összesen hat ilyen űreszközről beszélhetünk, ami ez idáig az Intelsat megrendelésében szerepel; a mostaniakat számba véve négy darabról, melyet a Maxar épít, valamint a múlt hónapban indított kettő darabról (Galaxy 33 és 34), amit a Northrop Grumman gyártott.
A geoszinkron pályán való működés előnye, hogy a műholdak keringése megegyezik a Föld forgásával, azaz egy sziderikus nap, tehát 23 óra 56 perc 4 másodperc elteltével mindig a Föld adott földrajzi pontja fölött ugyanott láthatóak az égbolton. Ez lehetővé teszi, hogy a földi követőantennáknak nem kell mozogniuk az adatkapcsolat fenntartásához, egyszerűbb berendezések szükségesek, amik egyúttal alacsonyabb működési költséget is jelentenek.
A Galaxy 31 (balra) és a Galaxy 32 (jobbra) a Maxar gyártóüzemében. Forrás: Maxar