A héten „mindössze” egyetlen SpaceX-indításra kerülhet sor, melynek keretében egy geostacionárius távközlési- és egy légkörkutató műhold indul az űrbe.
Indítás időpontja, helye: 2023. április 7. magyar idő szerint 6:29 – Cape Canaveral Űrhaderőbázis, Space Launch Complex-40 (SLC-40) indítóállás, Florida, USA
Megbízók: Intelsat, NASA
Rakományok: az Intelsat-40e geostacionárius távközlési- és a TEMPO légkörkutató műhold
Rakományok össztömege: 6000-7000 kg között
Pálya: geostacionárius átviteli (geotranszfer) pálya
Hordozórakéta: SpaceX Falcon-9 Block 5 nehézrakéta
Első fokozat: a B1076-4, melynek ez lesz a negyedik repülése
Fokozat visszatérése: az első fokozat az A Shortfall of Gravitas drónhajóra kísérel meg visszatérést
Élő közvetítés: hivatalos élő stream a SpaceX YouTube-csatornáján
A küldetés kimenetele: sikeres
A küldetés számokban
Ez lesz:
– a 217. Falcon-9 indítás, melyből a 150. történik egy újrahasznált fokozattal
– zsinórban a 110. sikeres első fokozat visszatérési kísérlet
– a SpaceX idei 23., összességében 227. küldetése
– a SpaceX 120. indítása az SLC-40 indítóállásról
– az 56. orbitális indítási kísérlet 2023-ban, az összes startot világszerte figyelembe véve
A küldetés részletei
A SpaceX következő küldetésének keretében a fent említett két hasznos terhet viszi magával a Falcon-9 B1076, ami alig 38 nappal előző indítása után ismét bevetésre kerül. Mivel az LC-39A indítóállást jelenleg is a következő Falcon Heavy startra készítik fel és alakítják át, ezúttal is az SLC-40 állás ad otthont a felbocsátásnak.
Az Intelsat-40e műhold
Rövidebb nevén az IS-40e nagy teljesítményű szatellit az Intelsat legújabb fejlesztésű űreszköze, amit a Maxar Technologies gyártott le. Feladata az Intelsat észak- és közép-amerikai ügyfelei számára megfelelő és nagysebességű kommunikációs csatorna biztosítása lesz. Élettartamát 15 évre tervezték, ez idő alatt két nagyméretű napelemtáblája fogja termelni a szükséges energiamennyiséget. 45 darab C-sávú és 20 darab Ku-sávú transzponderrel látták el, amik távol eső területek számára is megfelelő szolgáltatást nyújtanak.

A TEMPO
A NASA-nál már megszokhattuk, hogy előszeretettel alkalmaznak mozaikneveket küldetéseik vagy űreszközeik esetében. Most sincs ez másképp, ugyanis a TEMPO a „Tropospheric Emissions: Monitoring of Pollution” rövidebb változata, ami magyarul a troposzféra szennyezettségét és károsanyag-szintjét feltérképező műholdat jelenti. Az űreszközt a Ball Aerospace gyártotta a NASA-val és a Smithonian Astrophysical Observatory-val való együttműködésben, amely Észak-Amerika felett fog szolgálatot teljesíteni, és ami egész pontosan a légkör minőségének vizsgálatára irányul. Az űrhivatal célja az emberi egészségre hatással lévő változások feltérképezése, illetve a jövőbeli folyamatok előrejelzése lesz.
