Ismét távközlési műholdak felbocsátásával bízták meg a SpaceX-et, ezúttal a luxemburgi SES két szatellitje indul a világűrbe.
Indítás ideje, helye: 2022. december 16. 22:21, Space Launch Complex–40 (SLC-40), Cape Canaveral Űrhaderőbázis, Florida, USA
Megbízó: SES S.A.
Lebonyolító: SpaceX
Rakomány: az SES O3b mPower-1 és 2 jelű második generációs távközlési műholdjai
Rakomány össztömege: 3400 kg
Hordozórakéta: a B1067-8 jelű Falcon-9 (Block 5 verzió) hordozórakéta
Pálya/Végcél: 8000 km-es közepes magasságú Föld körüli pálya, 70° inklinációval
Fokozat visszatérése: az első fokozat az A Shortfall of Gravitas drónhajóra tér vissza
Élő közvetítés: magyar nyelvű közvetítés a Spacejunkie Youtube-csatornánkon angol nyelvű közvetítés a SpaceX hivatalos Youtube-csatornáján
A küldetés kimenetele: sikeres
Infografika: Séra Gábor (spacejunkie.hu)
A küldetés számokban
Ez lesz:
- az idei 58., összességében a 201. SpaceX-küldetés
- az idei 57., összességében a 192. Falcon-9 indítás
- a 180. orbitális indítási kísérlet 2022-ben, az összes startot világszerte figyelembe véve
A küldetés részletei
A SpaceX az első két O3b mPower műholdat fogja pályára állítani egy Falcon-9-cel a luxemburgi SES S.A. megbízásából, mely a korábbi O3b konstelláció tagjait fogja felváltani. Összesen 11 szatellitből fog állni a flotta, nagyjából 8000 km-es magasságban fognak üzemelni, ezzel a Föld felszínének 96%-át képesek lesznek lefedni. Minden eddiginél gyorsabb 1 terabit/másodperc adatátvitelre lesznek képesek, ezzel több iparág piacát szeretné megcélozni a cég: az állami- és energiaszektor szereplőinek, telekommunikációs és mobil hálózatszolgáltató cégeknek kínálnak megbízható és gyors szolgáltatást. A műholdakat a Boeing gyártotta és tesztelte. A teljesen elektromos hajtóműrendszer energiatermeléséért egyedi napelemtáblák felelnek majd, melyeket a Spectrolab gyártott.
Az O3b mPower-1 és mPower 2 műholdak a felkészítő üzemben. Fotó: SES
Egy már üzemelő műhold látványterve. Forrás: SES