SpaceX, Rocket Lab: Újabb megrendelések

Kapcsolódó

Kísérlet céljából fürjtojásokat küldenek az ISS-re

2023 decemberében japán fürjtojásokat küldenek a Nemzetközi Űrállomásra, hogy...

Még egy lépéssel közelebb a ULA a Vulcan első repüléséhez

Múlt éjjel hajtották végre az első hajtóműtesztet az újgenerációs...

A nap képe #1129 – Archimedes hajtómű

A Rocket Lab újgenerációs Neutron hordozójának Archimedes hajtóműve, mely...

Szovjet űrkutyák – 1. rész

Sokan ismerhetjük Lajka történetét vagy akár Belka és Sztrelka...

Tartható a Psyche űrszonda októberi indítása

Az eredeti tervek szerint tavaly augusztusban indult volna a...

Bár a globális járvány miatt az űripar is lelassult, de a két cég újabb indításokra kapott megbízást.

SpaceX: Exolauch küldetés

Az ún. “rideshare” (több műholdat egyszerre szállító) küldetéseket szervező Exolaunch cég bejelentette, hogy szerződést kötött a SpaceX-szel egy Falcon-9 indításra, melyre legkorábban 2020 decemberében kerülhet sor. A misszió a SpaceX Smallsat Programja keretében valósul majd meg, amiben nagyon olcsón nyújtanak indítási lehetőségeket mikro,- és pikoműhold üzemeltetőknek. Az Exolaunch gyakorlatilag a több tucat vevőt hozza össze a szolgáltatást nyújtó SpaceX-szel, és ők adják a mikroműholdakat az orbitális pályán kibocsátó “dobozt” is.

Az Exopod egység, ez tartalmazza a mikroműholdakat

Az Exolauch nem hozta nyilvánosságra, hogy mennyit fizet az indításért, és azt sem tudjuk, hogy hány műholdat fognak szállítani. Valószínűleg amúgy 5-10 különböző ügyfelük műholdjaira van már megbízásuk, a cubesat-ok súlya pedig 1 és 50 kg között lehetnek.
Mivel egyre többen szeretnének saját mikroműholdakat, és egyre olcsóbb is azokat az űrbe juttatni, egyre több ilyen indításra számíthatunk a jövőben a SpaceX-től. A piacon ők a legolcsóbbak, hacsak a mikroműholdak felbocsátására szakosodott Rocket Lab-et nem számítjuk. De azért ők sem tétlenkednek, nézzük is ők milyen új megbízást nyertek el.

Rocket Lab: Synspective küldetés

A japán Synspective űripari vállalat bízta meg a Rocket Lab-et, hogy a cég első “StriX-α” nevű földmegfigyelő műholdját a világűrbe juttassa. A műhold lesz az első, a Synspective tervezett 25 műholdból álló konstellációjából, mely mikrohullámokkal fogja a Földet vizsgálni, és az így nyert adatokat fogja értékesíteni különböző cégeknek, országoknak, kutatási szervezeteknek. A küldetésre 2020 végén kerülhet sor, a Rocket Lab új-zélandi indítóállásáról. A misszió “dedikált”, tehát más hasznos teher nem lesz az Electron rakétán, így a megrendelő választhatja ki az indítás pontos idejét, és a kívánt Föld körüli pályát. Arról nem szól a hír, hogy a későbbi 24 műholdat mikor és ki viszi majd fel, de ha japán startup számításai bejönnek, meglepő lenne, ha nem a Rocket Lab-et bíznák meg. 24 újabb megrendelés pedig egy hatalmas lehetőség lenne Peter Beck cégének, ahol már az újrahasznosításra is készülnek..

A StriX-α műhold látványterve
Dark mode powered by Night Eye