Indítás ideje, helye: 2021. június 6. magyar idő szerint 06:26 – , Cape Canaveral Űrhaderőbázis – Space Launch Complex-40 (SLC-40), Florida, USA
Megbízó: Sirius XM amerikai távközlési vállalat
Rakomány: SXM-8 geostacionárius távközlési/műsorszóró műhold
Rakomány össztömege: 5400 kg
Hordozórakéta: SpaceX Falcon-9 Block 5
Pálya: geostacionárius átviteli pálya (GTO), majd geostacionárius pálya (GEO)
Első fokozat: B1061-3 – ez lesz az 3. küldetése ennek a fokozatnak
Fokozat visszatérése: Just Read the Instructions dronhajó, 642 kilométerre a partoktól
Élő közvetítés: hivatalos élő közvetítés a SpaceX
Indítás kimenetele: sikeres
A küldetés számokban:
Ez lesz
- a B1061 hordozórakéta 3. repülése
- a Sirius XM cég 12. megbízása
- a SpaceX idei 18., összesen pedig a 130. küldetése
- a 121. Falcon-9 indítás
- a 87. kísérlet a hordozórakéta visszahozatalára
- a 63. küldetés újrahasznált első fokozattal
- az 51. indítási kísérlet 2021-ben, az összes startot világszerte figyelembe véve
A küldetés részletei
Egy Falcon-9 rakéta fogja indítani a Sirius XM magánvállalat legújabb távközlési műholdját, amit a Maxar Technologies gyártott és a maga közel 5,5 tonnás tömegével a legnehezebb szatelitek csoportjába tartozik. A műhold egy konstelláció következő darabja, ami a korábbi és elöregedő XM-4-et váltja fel majd. Miután pályára áll, összesen hat hasonló űreszköz fog geostacionárius pályán keringeni. Az előző, SXM-7 műholdat szintén a SpaceX állította pályára 2020. december 13-án. Ennek feladata az XM-3 leváltása lett volna, ám miután levált a második fokozatról és megkezdődött az orbitális pályán történő tesztelése, súlyos és végzetes működésbeli hibák léptek fel, és a cég elvesztette a műholdat. Így a most felbocsátandó SXM-8 a még továbbra is működésben lévő, régebbi XM-3-mal párban fogja ellátni feladatát.
A konstelláció kiépítése 2008-ban indult, amikor a Sirius és az XM cégeket összevonták, és létrehozták a Sirius XM utódvállalatot. Az első időkben még Sirius FM néven bocsátottak fel műholdakat, majd ezeket követték a fentebb említett XM egységek, és a tervek szerint ezek lecserélése zajlik az utóbbi időben. További műszaki információt az új szatelitekről az SXM-7 küldetésprofilban olvashattok.
Amennyiben tetszett az írás, illetve amit csinálunk, kérlek segítsd a munkánkat egy megosztással a cikk alján taláható gomb segítségével! Köszönjük!
Grafika: Séra Gábor (spacejunkie.hu)
Az SXM-8 műhold a felkészítés közben – Fotó: Maxar Technologies)