Indítás ideje, helye: 2021. június 29, Cape Canaveral Légitámaszpont – Space Launch Complex – 40 (SLC-40), Florida, USA (*megj. a 25-i indítást elhalasztották, amint lesz új pontos dátum, ismét frissítjük a profilt)
Megrendelők: Spaceflight, Exolaunch, D-Orbit és más megrendelők
Rakomány: a Spaceflight „SXRS-5” saját megnevezésű indításának keretében 36 űreszköz (ebből 29 nanoműhold, 2 „OTV”, azaz orbitális szállítóeszköz, és az első elektromos meghajtású eszköz, a Sherpa-LTE1 is a rakomány részét képezi), ezen kívül 13 más megrendelő rakományával együtt ~100 különböző űreszköz
Rakomány össztömege: ~11000 kg
Hordozórakéta, első fokozat: SpaceX Falcon-9 Block 5, B1060-8
Pálya: 500 km-es napszinkron pálya (SSO – Sun-Synchronous Orbit)
Fokozat visszatérése: Cape Canaveral Légitámaszpont, LZ-1 landolási zóna
Ez lesz:
- a 123. Falcon-9 indítás
- a 64. repülés újrahasznált Falcon-9 első fokozattal
- a 4. olyan küldetés, melyen nyolcadjára indul ugyanaz a hordozórakéta
- a 19. alkalom idén, hogy újrahasznált hordozórakéta indul
- a 89. első fokozat visszatérési és leszállási kísérlet
- a SpaceX 20. idei indítása
- a 74. indítás az SLC-40 startállásról
- az 58. indítási kísérlet 2021-ben, az összes startot világszerte figyelembe véve
A küldetés részletei
A SpaceX mintegy 100 különböző műholdat és egyéb űreszközt indít napszinkron pályára a Transporter-2 küldetés keretében, mely a cég második dedikált, kisműholdak indítására szánt rideshare missziója. A Falcon-9 B1060-8 az SLC-40 indítóállásról száll fel majd, és miután szétváltak a fokozatok, a hordozórakéta megkísérli a Landing Zone-1-re történő szárazföldi visszatérést Cape Canaveralben.
A hasznos teher fontosabb egységei
SHERPA-FX
Ez az egység egyfajta „harmadik fokozatként” funkcionál az indítás és pályára állítás során, hiszen ebben helyeznek el több kisebb, másodlagos rakományt. Ilyen kiegészítő egységgel eddig mindössze kétszer repült Falcon-9 rakéta, így ebből a szempontból sem mindennapi indítást láthatunk majd. Az egység ezen kívül megakadályozza, hogy az egyes műholdak és űreszközök között interferencia lépjen fel a kommunikációban a kibocsátások közben, és a megrendelők ne veszítsék el a kapcsolatot az eszközükkel. A SHERPA-FX az egyik legelső verziója a SHERPA-egységeknek és még nincs önálló meghajtási rendszere.
SHERPA-LTE1
Hasonló funkciókat lát el, mint a SHERPA-FX egység, ám vele ellentétben ennek van önálló meghajtási rendszere már: egy xenon gázzal működő ion hajtóművel szerelték fel, ami lehetővé teszi, hogy az egységben elhelyezett 14 műholdat különböző magasságú pályán bocsássa ki. A rakéta második fokozatáról válik majd le, és folytatja útját a Shasta, Faraday Phoenix, Tiger-2, ARTHUR-1, LEMUR, Polar Vigilance KSF1 és Tenzing műholdakkal.
A SHERPA-FX és LTE összehasonlító ábrája
A SHERPA-FX, forrás: Spaceflight
Grafika: Séra Gábor (spacejunkie.hu)