Starship SN-4: Hajtóműteszt után robbanás

Kapcsolódó

Továbbra is problémákkal küzd a Lunar Flashlight műhold

Egy hónapja maradt a NASA-nak és a JPL-nek, hogy...

A nap képe #1059 – A HAKUTO-R misszió felvétele a Holdról

A múlt héten sikeresen Hold körüli pályára álló HAKUTO-R...

Személyi változás a NASA egyik igazgatóságának élén

Kathie Lueders 31 év után befejezi karrierjét az űrhivatalnál. Újabb...

Ferenc pápa üzenete is az űrbe repül a Falcon-9 segítségével

A Vatikán az Olasz Űrügynökséggel együttműködve Föld körüli pályára...

Gyorshír: Hazaindult a Szojuz MSz-22

A sérült hűtőkörrel rendelkező Szojuz űrhajósok helyett 218 kg...

A SpaceX ma este egy újabb statikus hajtóműtesztet hajtott végre az SN-4-el (az ötödiket ezzel a prototípussal), azonban kb. 1 perccel a teszt után az teljesen megsemmisült.

A robbanás pontos okát egyelőre nem tudjuk, de annak következtében az egész SN-4 prototípus, és a rajta lévő Raptor (SN-20) hajtómű is megsemmisült.
A statikus hajtóműteszt után az SN-4 alsó részéről nagy mennyiségű mélyhűtött üzemanyag szökött ki (melyre korábban nem volt példa), talán ez okozta az anomáliát.
A hatalmas és váratlan robbanás következtében megsérült a tesztállás, de a közelben lévő üzemanyag-telep, és a Starhopper tesztjármű is sértetlen maradt.

A SpaceX tervei szerint az SN-4-el hajtották volna végre a 150 méteres ugrást (amire pont a napokban kaptak engedélyt), de ez a feladat a következő, már majdnem készen lévő SN-5 prototípusra hárul majd valószínűleg. Az SN-5 és SN-6 is készen van már a Boca Chica-i telephelyen, ráadásul nemrégiben az SN-7 első darabjait is lefényképezték a helyszínen.
Bárhogy is legyen, az SN-4 hatalmas előrelépés volt a Starship fejlesztésében, biztosak vagyunk benne, hogy a következő példányok még többet bírnak majd.
A SpaceX filozófiája szerint az ilyen balesetek bőven beleférnek, és a többi céghez képest nem is kerülnek sokba. Ne feledjük, hogy egy teljesen új űrhajó kísérleti példányáról van szó, melyet valószínűleg a végletekig teszteltek, és sokat tanult belőle a SpaceX.

Dark mode powered by Night Eye