Az Oroszország távol-keleti Amur régiójában található Vosztocsnij kozmodrómban befejeződött az Angara hordozórakéta indításához épülő indítókomplexumban a kábeltöltő torony ötödik emeletének telepítése. Az oldalsó szakaszok lejtőinek felhelyezése után a szakemberek hamarosan megkezdik a hatodik emelet telepítését is. A tornyot összesen 17 szintesre tervezik. A 66 méter magas, 3 ezer tonnás kábeltöltő tornyot úgy tervezték, hogy befogadja az indítókomplexum berendezéseit és annak kommunikációs rendszereit és egységeit, valamint megóvja a rakétákat az erősebb széllökésektől az indítópadon, illetve biztosítja, hogy a személyzet bármikor hozzá tudjon férni a hordozóhoz és a szolgáltatási területekhez.
Az új startállás építés közben
Fotó: Roszkoszmosz
Ebben a komplexumban egy egész „földalatti város” épült oxigén, nitrogén, naftil és hidrogén tárolására szolgáló létesítményekkel, hatalmas kábelekkel és alagutakkal, a parancsnoki állomás erőteljes bunkerével és végül egy mérnöki központtal. Az épülő létesítmény több mint kétszer olyan erős lesz, mint a Szojuz-2 rakéták indítókomplexuma. Vosztocsnijból tavaly öt sikeres indítást hajtottak végre, a Roszkoszmosz úgy tervezi, hogy 2023 végétől képes lesz mindegyik típusú rakétáját indítani Vosztocsnijból, így biztosítva az ország teljes függetlenségét a világűrhöz való hozzáférésben. A tervek szerint a jövőben a Vosztocsnij kozmodróm váltaná fel a jelenleg is tartósbérletben üzemelő, Kazahsztánban található Bajkonur űrközpontot.
Az épülő komplexum. A második felvételen a jelenlegi Szojuz startállás látható.
Fotó: Roszkoszmosz
Mindeközben megkezdődött az új Angara-A5 hordozórakéta gyártása a Vosztocsnij kozmodróm számára Omszkban. A továbbfejlesztett Angara-A5M rakéta gyártása során új technológiákat fognak használni a súlymegtakarítás eléréséhez, ami tovább növeli a rakéta teherbírását az Angara-A5-höz képest.
Az Angara-A5M rakéta elemeinek gyártása Omszkban.
Fotó: Roszkoszmosz