UAESA AE | Hope Mars Mission küldetés profil

Kapcsolódó

Két Starlink-indítás szerepel a SpaceX heti menüjében

Ismét egy floridai és egy kaliforniai felbocsátást hajt végre...

A nap képe #1309 – KSC ünnepi hangulatban

A Kennedy Űrközpont idei ünnepi dekorációja.

Megérkeztek a Psyche első felvételei, valamint tudományos adatokat is küldött az űrszonda

A bolygónkat október 13-án elhagyó Psyche űrszonda több sikeres...

Tegnap este a hét harmadik kínai küldetésén a harmadik különböző rakéta indult

A Csielung-3 hordozórakéta második útját teljesítette, majdnem egy évvel...

A nap képe #1308 – Hayley Arceneaux és a Föld

Hayley Arceneaux, az Inspiration4 küldetés orvosi tisztje, amint bolygónkat...

Kedden indul útnak az Egyesült Arab Emírségek Űrügynökségének (UAESA) Hope (magyarul: Remény) névre keresztelt Mars-szondája. A missziót szokták még Emirates Mars Missionként is emlegetni. Ez lesz az arab világ első bolygóközi szondája. Összefoglaltuk az izgalmas küldetésről a részleteket.

Indítás ideje, helye: 2020. július 19. magyar idő szerint 23:58, Tanegasima Űrközpont, LA-Y1 indítóállás, Japán 🇯🇵
Megbízó, rakomány: Az Egyesült Arab Emírségek Űrügynökségének Hope marsszondája (tömege 1500 kg)
Hordozórakéta: A Mitsubishi Heavy Industries H-IIA 202 rakétája
Az indítás élő közvetítése: Alul a hivatalos stream, de a tervek szerint mi is közvetítjük a startot élőben. 🙂 Hamarosan jövünk a részletekkel.
Indítás kimenetele: sikeres indítás (beszámolónk ezen a linken)

A szonda összeszerelés közben.

Az űreszközt a University of Colorado Lég és Űrfizikai Laboratóriumában építették, a Mohammed bin Rashid Űrközpont szakembereivel karöltve. Tömege 1500 kg, üzemanyag nélkül 1350 kg. Az eszköz energiellátásaát napelemtáblák biztosítják, 1850 W termeléssel. 6 darab 120 N toloerejű hajtómű található rajta melyekkel a Mars orbital injection manővert fogják végrehajtani, illetve egyéb nagyobb pályaemelést/csökkentést. Az űreszköz irányba állítását giroszkóppal és reakciós kerekekkel (reaction wheel) oldják meg, így az antenna mindig a Föld felé fog nézni, míg a tudományos eszközök a Mars felé. Gázdinamikai fúvókákkal (RCS) fogják elvégezni a precíz manővereket.

Kutatási célok

Három főbb tudományos eszközt visz magával, amelyek az Emirates Exploration Imager (EXI), Emirates Mars Ultraviolet Spectrometer (ultraibolya spektrométer) (EMUS), és az Emirates Mars Infrared Spectrometer (infravörös spektrométer) (EMIRS). Az EMIRS a hőmérsékleti mintákat, jeget, vízpárát és marsi port fogja vizsgálni a légkörben. Az EXI nagyfelbontású képeket fog készíteni a Mars felszínéről, az EMUS pedig a Mars felső atmoszférájában található oxigént és hidrogént fogja vizsgálni, illetve azok elszökését amit a napszél okoz. A kutatók a Mars atmoszférájának eltűnésének okait próbálják feltárni, illetve a kapcsolatot a Mars alsó és felső légköre között, és azok kölcsönhatásait. A Hope egy elliptikus pályán for keringeni 22 000 km és 44 000 km magasság között. Ez lehetővé teszi, hogy létrehozzák a Mars atmoszférájának első globális térképét, illetve a napi változásokat és évszakok közti változásokat is vizsgálni fogják.
A missziót két évre tervezik, de küldetés meghosszabítása is kilátásban lehet ha a szonda jól fog teljesíteni.

A küldetés fázisainak illetve tervezett pályájának a vizualizációja.
Dark mode powered by Night Eye