Az Artemis-program keretében a Hold minden eddiginél nagyobb területének felfedezésére irányuló eszközök egyre bővülő listáját kiegészítve a NASA két új tudományos műszercsomagot választott ki, köztük egy olyat, amely először fogja tanulmányozni a titokzatos Gruithuisen-dómokat. Mindkét csomagot a NASA CLPS (Commercial Lunar Payload Services) program keretében juttatják el égi kísérőnk, a Hold felszínére.
Forrás: NASA/GSFC/Arizonai Állami Egyetem
Lunar Vulkan Imaging and Spectroscopy Explorer (Lunar-VISE)
A Lunar-VISE összesen 5 műszert tartalmaz, amelyek közül kettőt egy rögzített leszállóegységre, hármat pedig egy mobil roverre szerelnek. A Lunar-VISE 10 földi nap alatt vizsgálja majd az egyik Gruithuisen-dóm csúcsát, melyeket feltehetően egy szilícium-dioxidban gazdag, a gránithoz hasonló összetételű, olvadt kőzetanyag alakította ki. A Földön az ilyen képződmények kialakulásához folyékony vízből álló óceánokra és lemeztektonikára van szükség, de a Holdon ezek hiányában felmerül a kérdés, hogy miként alakultak ki és hogyan fejlődtek az idők során az említett kupolák. Az egyik ilyen kupola tetején található holdi regolit elemzése révén a Lunar-VISE műszerei által gyűjtött és visszaküldött adatok segíthetnek erre választ kapni.
Lunar Explorer Instrument for space biology Applications (LEIA)
A LEIA tudományos csomag egy CubeSat-alapú eszköz, mely olyan biológiai kutatásokat fog végezni a Holdon, amelyeket a Földön vagy a Nemzetközi Űrállomáson nem lehet nagy pontossággal szimulálni vagy reprodukálni. Ennek során az eszköz a Saccharomyces cerevisiae élesztőgombát a Hold felszínére juttatja, majd ezt követően annak sugárzásra és a Hold gravitációjára adott válaszát fogja megvizsgálni. Az említett gomba az emberi biológia fontos modellje, különösen a genetika, a sejt- és molekuláris replikációs és osztódási folyamatok, valamint a sugárzás okozta DNS-károsodás területén. A LEIA által visszaküldött adatok más, korábbi biológiai vizsgálatokból származó adatokkal együtt segíthetnek a tudósoknak megválaszolni azt a több évtizedes kérdést, hogy a részleges gravitáció és a tényleges mélyűri sugárzás együttesen hogyan befolyásolja a biológiai folyamatokat.
Ezzel párhuzamosan a projekthez két tudóst is kiválasztottak, akik az említett műszercsomagokkal kapcsolatos tudományos tevékenységeket koordinálják, beleértve a leszállóhely kiválasztását, a műveleti koncepciók kidolgozását és a felszíni műveletek során szerzett tudományos adatok archiválását. Dr. John Karcz, a NASA kaliforniai Ames Kutatóközpont tudósa a Lunar-VISE vizsgálatot vezeti, Dr. Cindy Young a NASA hamptoni Langley Kutatóközpontból pedig a LEIA kutatást fogja irányítani.