Újabb halasztás az SLS-program ütemtervében

Kapcsolódó

Újabb Ingenuity küldetés, újabb rekord

Szeptember 25-én, a 60. repülése alkalmával újabb csúcsot ért el az Ingenuity helikopter.

Lezárult a New Shepard tavaly szeptemberi balesetének hatósági vizsgálata

A Blue Originnek 21 különböző módosítást kell eszközölnie az...

A nap képe #1241 – Az OSIRIS-REx tudományos tartálya

Az OSIRIS-REx tudományos tartálya nyitott fedéllel, amelyen látható a...

Szovjet űrkutyák – 3. rész

Elérkeztünk a harmadik kutatási szakaszhoz, amely az utolsó lépés...

Több mint egy év után ma hazatért a Szojuz MSz-23 személyzete

A Szojuz űrhajó földet érése 13:17-kor várható a Kazahsztánban...

Lassan már nem újdonság, hogy csúszásról kell beszámolnunk a NASA új generációs óriásrakétájának fejlesztése kapcsán. Azonban a napokban megint egy későbbi dátumot neveztek meg az első indításra.

A NASA Emberes Kutatási és Üzemeltetési Bizottságának május 14-i ülésén Tom Whitmeyer igazgatóhelyettes úgy nyilatkozott, hogy az eddig 2021 közepére tervezett Artemis I. küldetés indulása jövő év végére tolódik. Az újabb halasztás fő oka ezúttal a Stennis Űrközpont koronavírus miatti leállása, ami legalább 2-3 hónapos csúszást eredményez a teljes programot illetően. A vírus terjedését megelőzően idén nyáron tervezte elindítani a NASA az SLS első fokozatának ún. “green-run” tesztjét, melynek során feltöltik az üzemanyagtartályokat, és megkezdik a teljes indítási rendszer és a hajtóművek ellenőrzését. Az Űrközpont lassan újra visszaáll a járvány előtti munkavégzésre, azonban a teljes üzem helyreállása csak nyárra várható. Így a korábban erre az időszakra tervezett tesztsorozatot legalább novemberig elhalasztják.
Ha sikeresen lezajlott a tesztsorozat, az első fokozatot még idén év végén vagy jövő év elején szállíthatják a Kennedy Űrközpontba, ahol megkezdődhet az egyes rakétafokozatok és részegységek összeszerelése. De emeljük ki a “ha” fontosságát, ugyanis első alkalommal fogják feltölteni a rakéta hidrogén- és folyékony oxigéntartályait, amiket korábban nem teszteltek külön-külön. Ne is gondoljunk bele inkább, milyen további késést okozna egy esetleges baleset…

Az SLS-program teljes költsége már a 20 milliárd dollárt is meghaladta, és rengeteg kritika érte a NASA-t a folyamatos csúszások és problémák, illetve az elképesztően lassú fejlesztés miatt. Azonban a Kongresszus folyamatos és megingathatatlan támogatását élvezve nem tudnak/akarnak lemondani a programról. Miközben az eredeti tervek szerint már 2017-ben meg kellett volna történnie az első indításnak, a rakéta tesztelése még el sem kezdődött, miközben az Orion űrhajó teljesen kész állapotban várja egy hangárban, hogy hordozórakétája valaha elkészül-e.

Az első fokozat érkezése a Stennis Űrközpontba 2020 januárjában
Fotó: NASA/SSC

Dark mode powered by Night Eye