Egyre nagyobb a kereslet a SpaceX rakétájára, mely a Lunar Gateway űrállomás első két modulját is szállíthatja 2023-ban.
A NASA, és vezetője Jim Bridenstine nemrégiben megerősítette, hogy változtattak a korábbi ütemterven, és a Gateway első két modulját egyszerre szeretnék Hold körüli pályára állítani. A korábbi tervek szerint 2022-ben és 2023-ban külön rakétával indult volna a Power and Propulsion Element (PPE, az energieellátásárt és pozícionálásért felelős műszaki modul), és a Habitation and Logistics Outpost (HALO, lakó,- és logisztikai modul). Mindkét modul önálló hajtóművekkel és manőverező képességgel rendelkezett volna, és automatikusan dokkoltak volna egymáshoz.

Az új tervek szerint viszont a Gateway két főmodulját egyszerre (és már a Földön összecsatlakoztatva) indítanák, mellyel jelentősen egyszerűsödne a megépítésük. A PPE modult a Maxar, a HALO-t pedig a Northrop Grumman cég fogja gyártani.
Az indításhoz a NASA a Falcon Heavy rakétát szemelte ki, és annak is egy speciálisan módosított változatát, mely nagyobb áramvonalazó kúppal (fairing) rendelkezik, illetve függőleges összeszerelésre is képes. A SpaceX a hadsereg 2022 és 2026 közötti indításokra szóló pályázatára adta be a terveket az “új” Falcon Heavy variánsra, erről itt írtunk bővebben.
A Falcon Heavy már korábban is nyert két megbízást a Lunar Gateway programra, egy módosított Dragon űrhajóval (Dragon XL) szállítanak majd utánpótlást az új űrállomásra (korábbi erről itt írtunk részletesen).

Hivatalos megerősítés a mostani megbízásról egyelőre nincsen, de a NASA elég nyíltan beszél az új tervekről, úgyhogy hamarosan várható a tényleges bejelentés. A NASA egyik legfőbb szempontja most a rakéta megbízhatósága, így a még tervezés/építés alatt álló új hordozók (Vulcan, New Glenn, OmegA) nem jöhetnek szóba.
Érdekes látni, hogy a Falcon Heavy egyre több megbízást kap, biztos vagyok benne, hogy az elkövetkező 10 évben sokat fogjuk még látni repülni. Ennek mi csak nagyon örülünk, a világ jelenlegi legerősebb rakétáját mindig élmény nézni.
