Egy újabb időjárás-megfigyelő műhold indulhat a ULA Atlas-V 541 rakétáján a NOAA megbízásából.
Indítás ideje, helye: 2022. március 1., magyar idő szerint 22:38 – Cape Canaveral Űrhaderőbázis – Space Launch Complex-41 (SLC-41) indítóállás, Florida, USA
Megbízó: Nemzeti Óceán‑ és Légkörkutatási Hivatal (National Oceanic and Atmospheric Administration – NOAA)
Indítójármű: a United Launch Alliance (ULA) Atlas-V 541 rakétája
Rakomány: GOES-T újgenerációs időjárás-megfigyelő műhold
Rakomány össztömege: 5192 kg
Pálya: 36000 km magas geoszinkron-közeli geostacionárius pálya
Fokozat visszatérése: az Atlas-V rakéta az Atlanti-óceánba fog visszazuhanni
Élő közvetítés: az indítást mi is közvetítjük Youtube-csatornánkon
A küldetés kimenetele: sikeres
A küldetés számokban
Ez lesz:
- a ULA 148. indítása
- az Atlas-V rakéta 92. indítása
- a 21. orbitális indítási kísérlet 2022-ben, az összes startot világszerte figyelembe véve
Grafika: Séra Gábor
A küldetés részletei
A ULA ezúttal az 541-es konfigurációban indít egy Atlas-V rakétát: azaz 5 méter átmérőjű áramvonalazó raktérborítással, 4 db szilárd hajtóanyagú GEM (Graphite Epoxy Motor) segédrakétával és a második, Centaur fokozaton 1 db RL10C-1 hajtóművel felszerelve.
Az Atlas-V rakéta felépítése és aktuális konfigurációja. Forrás: ULA, szerkesztette Séra Gábor és Szalipszki Benedek
A jármű rakterében a NOAA újgenerációs GOES-R sorozatú időjárás-megfigyelő műholdrendszer harmadik egysége, a GOES-T fog elindulni a világűrbe. Eddig mind a 17, már üzemelő szatellitet a ULA állította pályára. A Centaur második fokozat geostacionárius átviteli pályára (GTO) szállítja majd a műholdat, ahonnan saját hajtóművével jut el a végső geostacionárius pályára. A teljes pályáraállítási művelet 3 óra 32 percet vesz igénybe majd, mialatt az RL10C-1 hajtómű összesen három alkalommal fog beindulni a különböző pályakorrekciós manőverekhez.
A rakéta áramvonalazó kúpja a küldetés emblémájával
A GOES-T műhold
A GOES-T (Geostationary Operational Environmental Satellite) elődjeihez, a GOES-R-hez és GOES-S-hez hasonló, ám néhány módosítással és fejlesztéssel ellátott műhold. Fő megfigyelő berendezése az Advanced Baseline Imager (ABI), ami a Föld kijelölt részein széles spektrumban képes feltérképezni és elemezni az időjárási és óceáni körülményeket. Ezzel a berendezéssel a korábbihoz képest ötször gyorsabban és négyszer jobb felbontásban tud megfigyeléseket végrehajtani. A GOES-T szatelliten eszközölt módosítások a két előző műholdon tapasztalt hűtési problémát hivatottak kijavítani. Ezen kívül egy továbbfejlesztett magnetométerrel is felszerelték, amitől jobb és pontosabb teljesítményt várnak a szakemberek. A műhold az Egyesült Államok nyugati részét, Alaszkát, a Hawaii-szigeteket, Mexikót, Közép-Amerikát és a Csendes-óceánt fogja vizsgálni. Élettartamát 15 évre tervezik. A pályáraállási és üzemi hőmérsékletre való hűtési fázis után a tervek szerint 2023. január 3-án kezdheti meg működését.
A GOES-T műhold az Astrotech Inc. földi felkészítő helyiségében
A rakéta felkészítés közben