A United Launch Alliance (ULA) Atlas-V rakétája a SES-20 és SES-21 műholdakat szállítja Föld körüli pályára a luxemburgi SES számára.
Indítás ideje, helye: 2022. október 4., magyar idő szerint 23:36 – Cape Canaveral Űrhaderőbázis – Space Launch Complex-41 (SLC-41) indítóállás, Florida, USA
Megbízó: a luxemburgi SES műhold-üzemeltető
Hordozórakéta: a United Launch Alliance (ULA) Atlas-V 531 rakétája
Rakományok: a SES két darab C-sávú távközlési műholdja
Rakomány össztömege: ~7.000 kg
Pálya: geostacionárius átviteli pálya (GTO), 1,9° hajlásszöggel
Fokozat visszatérése: az Atlas-V rakéta az Atlanti-óceánba fog visszazuhanni
Élő közvetítés: angol nyelven a ULA hivatalos Youtube-csatornáján
A küldetés kimenetele: sikeres
A küldetés számokban
Ez lesz:
- az Atlas-V rakéta 5. indítása 531-es konfigurációban
- az Atlas 678. startja
- a 378. Atlas indítás a Cape Canaveral Űrhaderőbázisról
- a 128. indítási kísérlet 2022-ben, az összes startot világszerte figyelembe véve
A küldetés áttekintése
A United Launch Alliance (ULA) miután nemrégiben sikeresen elindította a vállalat nehézrakétáját, a Delta IV Heavy-t, most egy Atlas-V indítására készül, mégpedig 531-es konfigurációban. Ez a háromjegyű szám annyit tesz, hogy a hordózó ezúttal 5 méter átmérőjű áramvonalazó orrkúppal, három darab szilárd hajtóanyagú segédrakétával (SRB), és egy RL-10C-1 hajtóművel szerelt Centaur második fokozattal rendelkezik. A felemelkedésre a floridai Cape Canaveral Űrhaderőbázisról kerül sor, pontosabban az SLC-41 (Space Launch Complex-41) indítóállásról, melynek alkalmával az Atlas-V egy műholdpárost juttat geostacionárius átviteli pályára (GTO) mindössze 1,9° hajlásszöggel.
Az említett duó a SES-20 és SES-21 névre hallgat, melyek nagy hatékonysággal bíró, teljesen elektromos 702SP C-sávú kommunikációs műholdak. Az űreszközök a luxemburgi SES telekommunikációs vállalat tulajdonában állnak, a tervezés és az építés pedig a Boeing nevéhez fűződik. A műholdak azzal a céllal indulnak az űrbe, hogy az Egyesült Államok északi része felett működjenek a további négy eszközzel (SES-18, SES-19, SES-22 és SES-23) együtt, amivel hozzájárulnak ahhoz, hogy a C-sávú spektrum alsó 300 MHz-től a felső 200 MHz-ig szabat utat biztosítsanak az 5G mobilszolgáltatások számára.
A SES-20 és SES-21 műholdak. Forrás: SES
Forrás: SES