Mark Kelly sikeresen bekerült az Amerikai Egyesült Államok Szenátusába, miután Arizonában sikerült legyőznie a hivatalban lévő republikánus Martha McSally szenátornőt.
Kicsivel több mint hárommillióan adták le a voksukat a déli államban, melyeknek körülbelül 52%-át kapta Kelly a Demokrata Párt színeiben. Ezzel a választási győzelemmel ő lett a negyedik űrhajós, akit NASA-pályafutása után választottak meg a Kongresszusba.

Forrás: CNN Politics
Arizonában az időközi választásokat a 2018-ban elhunyt John McCain szenátor hatéves mandátumának befejezése céljából írták ki, melyből még hátravan két év. Kelly leghamarabb a hónap végén kezdheti meg a munkáját a Kongresszusban, a választások eredményeinek lezárásától függően, mely Arizona állam vezetőségén múlik. Beiktatása után ő lesz a Kongresszus (Képviselőház + Szenátus) egyetlen aktív tagja, aki valaha is járt a világűrben. Őt megelőzően hárman voltak a világűrben szenátori munkájukat megelőzően:
- John Glenn (D) – első amerikai Föld körüli pályán, küldetései: Mercury-Atlas-6, STS-95 (küldetés specialista), Ohio szenátora 1974-től 1999-ig. Az 1998-as STS-95 küldetésen 77 (!) évesen repült a világűrbe, ezzel a mai napig csúcstartó.
- John “Jack” Swigert (R) – küldetései: Apollo-13 (Parancsnoki egység pilótája), Colorado 6. kerületének Kongresszusi képviselője az alsóházban, elhunyt, mielőtt hivatalba léphetett volna.
- Harrison “Jack” Schmitt (R) – küldetései: Apollo-17 (Holdkomp pilótája), Új-Mexikó szenátora 1977-től 1983-ig.
-
John Glenn -
Jack Swigert -
Harrison Schmitt

Forrás: Live Science
Mark Kelly összesen négyszer járt a világűrben, ahol összesen 54 napot töltött. Minden alkalommal az űrrepülőgéppel repült (kétszer a Discovery-n és kétszer az Endeavour-ön). Mark Kelly egypetéjű ikertestvére a szintén űrhajós Scott Kelly, aki szintén 4 alkalommal járt a világűrben, de sokkal hosszabb küldetéseken. Összesen 520 napot napot töltött a világűrben, közte az amerikai rekordnak számító, egyhuzamban 340 napos “Egy év az űrben” missziót.

Mark Kelly felesége Gabby Giffords, aki korábban szintén politikus volt. 2007 és 2012 között Arizona 8. választási kerületének demokrata képviselője volt a Képviselőházban. 2011-ben egy tucsoni rendezvényen egy fegyveres fejbelőtte a képviselőnőt, amiből később szerencsével felépült. A lövöldözésben tizenkilencen sérültek meg és hatan haltak meg.
Ha már politikáról és szavazásról beszélünk, érdemes megemlíteni, hogy nemrégiben a Nemzetközi Űrállomáson tartózkodó Kate Rubins űrhajós is szavazott a világűrből. A szavazás joga tehát biztosítva van a világűrben is az éppen szolgálatot teljesítő űrhajósok számára. Érdekesség, hogy ez volt a második alkalom, hogy Rubins az ISS-en szavazott, ugyanis előző küldetése szintén egy elnökválasztás idejére esett 2016 novemberében.

Fotó: NASA
Szabó Bence
Bonczók Zoltán