Ha vasárnap, akkor újabb heti hírösszefoglaló, nézzük is a heti legfontosabb történéseket.
- Még hétfőn volt újabb sikeres Starlink indítás, erről már itt írtunk, itt pedig a Crew Dragon statikus hajtóműtesztjéről számoltunk be.
- Tegnap pedig már írtuk a NASA audit jelentését, miszerint a Boeing jelentősen több pénzt kap a Commercial Crew Programért, mint a SpaceX. Itt a cikkünk róla.
- Indítások terén Kína újra nem tétlenkedett, szerdán két küldetésük is volt. A meglehetősen kicsi, szilárd hajtóanyagú Kuaizhou-1A rakéta egy kereskedelmi Föld-megfigyelő műholdat vitt fel, ennek a neve Jilin 1 Gaofen 02A. A Long March-6 rakéta pedig 5 darab, szintén Föld-megfigyelő ún. Ningxia-1 műholdat állított pályára. Itt tudtok részletesen olvasni a küldetésekről.
- Decemberről 2020 januárjára csúszik a OneWeb új műholdhálózatának első fellövése. A OneWeb (hasonlóan a Stalink-hez) egy globális lefedettségű műholdhálózatot tervez kiépíteni, ehhez legalább 650 műholdra van szükség Alacsony Föld Körüli Pályán (LEO). Az első küldetés az első 30 darab műholdat viszi majd fel, a kazahsztáni Bajkonurból. A műholdakat amúgy összesen 21 Szojuz rakéta fogja majd szállítani különböző kilövőállomásokról (Francia Guyana, Bajkonur, Vosztocsnij), a szolgáltató pedig az európai Arianespace. Hosszabban itt tudtok olvasni a témáról.
- Megkezdődött a Nemzetközi Űrállomáson az alfa-mágneses spektrométer (AMS) eszköz javítása. Az AMS egy részecskefizikai kutatóeszköz, az ISS-hez kapcsolva a kozmikus sugárzás mérésével kutat sötét anyag és antianyag után. Az eszközt nem úgy tervezték, hogy javítani lehessen, azonban mivel nagyon fontos méréseket szolgáltatott, így egy legalább 4 részesre tervezett űrséta sorozattal próbálják megjavítani. Az első űrsétát pénteken sikeresen végre is hajtotta Luca Parmitano, az ESA, és Drew Morgan a NASA űrhajósa. A következő űrséta jövő hét pénteken várható. Itt tudtok az űrsétákról többet megtudni.
- Elindult a Hayabusa-2 a Ryugu kisbolygótól, és megkezdte hosszú útját vissza a Földre, fedélzetén a kisbolygóról vett mintákkal. A mintákat tartalmazó kapszula jövő év decemberben fog landolni Ausztráliában, ezután következik a begyűjtött minták részletes elemzése. Az Űrvilág cikkét itt találjátok.
- Heti színes: itt egy lista a Nemzetközi Űrállomáson elérhető filmekről, sorozatokról, amit az űrhajósok szabadidejükben nézhetnek.
- Kis szolgálati, láttátok, hogy megújult a hátterünk? Szerintünk nagyon menő, hamarosan majd Facebook-on is tartunk egy ráncfelvarrást.

Forrás: NASA