Tovább tart az uborkaszezon a kilövések tekintetében, de azért akadt pár érdekes (és egy nagyon szomorú) hír mostanában. Lássuk is, mi minden történt.
- Kezdjük a legrosszabb hírrel: 85 éves korában elhunyt Alekszej Leonov orosz űrhajós, az első ember, aki űrsétát hajtott végre. Nyugodjék békében, egy igazi legendát veszítettünk el. Az Űrvilág cikkét ajánlom, szuper képekkel emlékeznek az űrhajósra.
- Októberben 5 (!) űrsétára kerül sor a Nemzetközi Űrállomáson, melyekből kettőt már el is végeztek múlt héten. Október 21-én pedig sok kerül az első teljesen női űrsétára is Christina Koch és Jessica Meir űrhajósokkal. Az űrséták célja, hogy a 12 meglévő nikkel-hidrogén akkumulátort teljesen lecseréljék új lítium-ion akkumulátorokra. Az NSF hosszú cikke itt olvasható a témáról.
- Új, holdi űrsétákra alkalmas is alkalmas űrruhákra vár ötleteket a NASA. Nem pályázatot írtak ki, hanem észrevételeket, ötleteket várnak az űripartól, hogy milyen legyen az új űrruha, amit majd az Artemis-programban viselnek az űrhajósok. Itt olvashatók részletek a NASA felhívásáról.
- Volt természetesen kilövés is, Kína október 4-én egy Long March 4C rakétávál egy új föld-megfigyelő műholdat juttatott az űrbe, a Gaofen 10-et. Érdekesség, hogy a műhold egy 2016-ban elveszett (ugyanilyen nevű) műholdat pótol, melynek sorsát a kínai illetékesek a mai napig nem tisztázták.
- Október 9-én egy Proton is indult Bajkonurból, fedélzetén a világ első “üzemidő-hosszabbító” műholdjával. Az amerikai Northrop Grumman cég MEV-1 (Mission Extension Vehicle) nevű műholdja az első, mely képes meglévő műholdak üzemidejét meghosszabbítani – gyakorlatilag képes feltankolni őket, ha elfogyott az üzemanyaguk. Részletes leírás és infók az Űrvilág szuper cikkében találhatóak.
- December 17-én indulhat a Boeing új, Starliner űrhajója a Nemzetközi Űrállomásra, egyelőre személyzet nélkül (a SpaceX Crew Dragonja mellett a Boeing Starliner űrhajója, mely hamarosan szállítja az űrhajósokat az ISS-re). Az “Orbital Flight Test” (OFT) nevű küldetés keretében a kapszulát egy Atlas-5 rakéta fogja az űrbe juttatni, ami után kb. 1 hetet fog az Űrállomáson tölteni. Érdekesség, hogy a Starliner-ek nem az óceánra, hanem szárazföldre fognak visszaérkezni, természetesen ejtőernyővel (hasonlóképpen, mint a Szojuzok).

Forrás: NASA