Új év, de a heti hírösszefoglalóval nem állunk le, nézzük mi minden történt a héten.
- Mielőtt belevágunk a hírekbe, a tavalyi évről az összefoglalónk megvolt, ugye? Ha nem, irány pótolni ide.
- Hétfő éjjel indul a SpaceX egy újabb Starlink küldetéssel (Starlink-2), megint 60 db műholddal, holnap este rakjuk majd ki az előzetest róla. A static fire teszt már megvolt, úgyhogy nem várható további csúszás – előzőleg a kedvezőtlen időjárás miatt késett az indítás.
- Szintén SpaceX, elkezdték a Starship SN1 (korábbi nevén MK-3) építését Boca Chica-ban. Elon Musk múltkor videót is posztolt az üzemanyagtartályok tetejének építéséről (hármat építenek egyszerre), illetve az űrhajó testét alkotó acélgyűrűk összeállítását is megkezdték. Dave kolléga múltkori írását ajánlom, szuperül összefoglalta a prototípusok és az építkezések jelenlegi állását. Itt találjátok a cikket.
- Még egy SpaceX hír: egy tweet-ben Elon Musk megerősítette, hogy februárra lesz fizikailag kész, és Floridába szállítva az első emberes repülésre szánt Crew Dragon kapszula. Ezután pár hónapnyi tesztelés és ellenőrzés következik, mely után jöhet az első éles indítás, már űrhajósokkal a fedélzeten.
- És még mindig SpaceX: a cég illetékesei megerősítették, hogy a floridai 39A indítóállomásra terveznek építeni egy függőleges mobil tornyot és épületet, hogy bizonyos hasznos terheket vertikálisan tudjanak a rakétára rárakni. Miért fontos ez? Azért, mert a SpaceX jelenleg csak vízszintesen szereli össze a rakétáit, és úgy is szállítja őket a indítóállomásra, de egyes katonai/védelmi (nagyon drága) műholdakat csak függőlegen lehet a rakétára szerelni. A hadsereg pedig idén fogja kihirdetni a 2022 és 2026 közötti időszakra meghirdetett pályázatának két győztesét, akik így 30 (!) indítást nyernek el. Ehhez pedig kötelező a függőleges összeszerelés lehetősége. Nagyon sok pénzről van szó, úgy hogy érthető a lépés… Részletesen itt tudtok olvasni a témáról.
- Hamarosan Floridába szállítják a NASA új marsjáróját, a Mars 2020 rovert. A marsjáró nemrégiben készült el Kaliforniában, és már túl van az első tesztútján is. A rover a Curiosity utódja lesz, bár annál kicsit nehezebb, de megjelenésben is nagyon hasonlít rá. Természetesen a legújabb műszerek lesznek rajta, valamint 23 kamera és 2 mikrofon is, melyek rögzítik majd a landolást is. A marsjárót júliusban tervezik indítani egy Atlas-V rakétával, addig pedig kap egy új nevet is. Az indítás előtt majd mi is írunk róla részletesen, addig itt tudtok többet megtudni.
- Január 3-án volt pontosan egy éve, hogy a kínai Chang’e 4 holdszonda a Holdra leszállt, ahol a mai napig méréseket végez. Ez a misszió volt ugye az első, mely a Hold túloldalára szállt le. Itt tudtok hosszabban olvasni a témáról.
- A borzalmas ausztráliai tűzvészt az űrből is lefényképezték, a képeket itt tudjátok megnézni.
- Úgy tűnik, hogy nemcsak magyar, hanem török és indonéz űrhajóst is visz majd fel az orosz űrhivatal, a Roszkoszmosz. Dmitrij Rogozin, a hivatal vezetője megerősítette, hogy a fenti országokkal folynak jelenleg tárgyalások és jelenleg a török út tűnik a legkorábbinak, 2023-ban. További részleteket itt tudtok olvasni.

Forrás: NASA/JPL